لودریان: فرانسه کشور مداراست.. برخی کشورها به دنبال کنترل مسلمانان ما هستند

لودریان: فرانسه کشور مداراست.. برخی کشورها به دنبال کنترل مسلمانان ما هستند

وی به الشرق الاوسط گفت که کشورش تبعیض دینی میان شهروندان را نمی‌پذیرد
چهارشنبه, 25 نوامبر, 2020 - 23:00

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه تأکید کرد که کشورش راه و روش مدارا را در پیش می‌گیرد و قانون آن بر بی‌طرفی دولت در قبال ادیان و عدم تبعیض بین شهروندان بر اساس وابستگی دینی آنها تأکید کرده‌است.

لودریان در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت که کشورش با تروریسم مضاعفی روبرو است که در فعالیت‌های سازمان‌های تروریستی مانند داعش و القاعده از یک سو و اقدامات تروریستی فردی از سوی دیگر نمایندگی می‌شود.

لو دریان گفت که کشور وی زیر فشار امواج «تهمت، بدگویی، شایعات، استثمار و نفرت به رهبری سران برخی کشورها و گروه‌ها، با استفاده از نفوذ شبکه‌های اجتماعی و تلاش برای فریب دیگران مبنی بر اینکه فرانسه و اروپا مخالف اسلام هستند»، قرار گرفته‌است.

وی با بیان اینکه ما در معرض یک کارزار نفرت‌انگیز قرار داریم، از تلاش این کشورها برای کنترل مسلمانان فرانسه انتقاد کرد و گفت: ما اقدامات ترکیه را محکوم می‌کنیم.

او ضمن انتقاد از کمپین‌های نفرت آمیز در شبکه‌های اجتماعی، تأکید کرد که اجازه نمی‌دهیم کسی تصور کند کشور ما مخالف اسلام است.

لو دریان اضافه کرد که فرانسه تنها کشوری نیست که فعالیت‌های نفرت آمیز و دستکاری اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی را تقبیح و محکوم کرده، «بلکه همه شرکای اروپایی ما نیز این رفتار ترکیه را رد کرده‌اند زیرا می‌دانند که آنها نیز هدف قرار گرفته‌اند».

لو دریان، که اخیراً کشورش تحت تأثیر موج تروریستی قرار گرفته‌است، از نهادهایی که نماینده اسلام در فرانسه هستند خواست که سازماندهی خود را بهبود بخشند و اجازه گفتگوی نزدیک با آنها را بدهند.

وی در مورد بودجه خارجی برای انجمن‌های دینی گفت که آنها باید شفاف باشند، «تا مطمئن شوند که هدف آنها تحمیل ایدئولوژی بنیادگرایانه یا ایجاد تفرقه در جامعه فرانسه نیست».

وزیر فرانسه دربارهٔ احتمال طبقه‌بندی برخی گروه‌ها و احزاب دینی به عنوان «تروریستی» گفت که در صورت حملات تروریستی، «ما هیچ اصولی را به جز تجزیه و تحلیل عینی» در مورد تهدیدهایی که گروه‌های تروریستی علیه امنیت ملی فرانسه اعمال می‌کنند، اتخاذ نمی‌کنیم.

این وزیر فرانسوی اضافه کرد که هسته اصلی فعالیت نظامی کشورش که از چندین سال پیش آغاز شده و همچنان در منطقه ساحل و خاورمیانه ادامه دارد، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است.

لودریان با بیان اینکه «فرانسه کشور بردباری و تسامح است» گفت که تقسیم جامعه فرانسه و تبعیض بین شهروندان بر اساس وابستگی دینی آنها، خواه مسلمان، خواه مسیحی یا یهودی، طبق قانون کشور مردود است.

وزیر خارجه فرانسه همچنین اظهار کرد: تروریست‌هایی که در سوریه و عراق می‌جنگند باید در محلی که مرتکب جنایات شده‌اند مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای