ادامه نزاع جناح‌های حوثی؛ پای فرماندهان امنیتی به غارتگری‌ها باز شد

ادامه نزاع جناح‌های حوثی؛ پای فرماندهان امنیتی به غارتگری‌ها باز شد

حذف فیزیکی در الحدیده و ترور در صنعا
پنجشنبه, 3 دسامبر, 2020 - 00:15
EPA

درگیری‌های جناح‌های حوثی بر سر وجوه غارت شده و نفوذ در چند روز اخیر به اوج خود رسیده‌است که منجر به بروز درگیری در میان فرماندهان سرویس‌های امنیتی تحت کنترل این گروه در صنعا، حذف فیزیکی در استان الحدیده، اقدام به ترور و آدم‌ربایی متقابل در پایتخت ربوده شده‌است.

برخی منابع به الشرق الاوسط اظهار کردند که پسر عموی رهبر این گروه، محمد علی الحوثی رئیس کمیتهٔ کودتا، در منطقه دار سلم جنوب صنعا مورد سوءقصد قرار گرفت که این عملیات منجر به مرگ یکی از همراهان وی شد.

منابع به نقل از نزدیکان شبه نظامیان در صنعا گفتند که حوثی از عملیات ترور فرار کرد، در حالی که این گروه به کشته شدن اسامه صالح عبده الحضاری یکی از فرماندهان امنیتی خود در منطقه دار سلم در استان صنعا از سوی آنچه که «یک باند غیرقانونی» نامید، اذعان کرد.

در راستای این درگیری، منابع در صنعا فاش کردند که اخیراً اختلافات شدیدی بین فرماندهان گروه موسوم به «سرویس امنیت پیشگیری» از یک سو و فرماندهان شبه نظامیان به اصطلاح «سرویس امنیت و اطلاعات» از طرفی دیگر ایجاد شده‌است.

این منابع گفتند که شخص مسئول امنیت پیشگیری، به نام عزیز الجرادی، معروف به «ابو طارق»، اخیراً مسئول مالی «سرویس امنیت و اطلاعات» کرار الخیوانی را ربوده و در یکی از زندان‌های مخفی خود نگهداری می‌کرد، این منابع معتقدند که این اقدام به دلیل اینکه الخیوانی از تقسیم بودجه‌های غارت شده با «ابو طارق» امتناع ورزید.

این منابع توضیح دادند که عبدالکریم الحوثی وزیر داخله شبه نظامیان چند روز پیش «ابو طارق» و الکرار الخیوانی را به دفتر خود احضار کرد تا درگیری‌های بین آنها را حل کند.

در این میان «ابو طارق» با دخالت الخیوانی در این مبالغ مخالفت کرده و خواستار سلب اختیار از او برای برقراری ارتباط با مقامات درآمدی شده‌است. او تأکید کرده که «امنیت و اطلاعات» از «امنیت پیشگیری» پیروی می‌کند.

در این میان، اختلافات بالا گرفت و منجر به درگیری بین فرماندهان میدانی و ناظران گروه شد. منابع آگاه در الحدیده به الشرق الاوسط گزارش دادند که فهد المنصوب، رهبر برجسته حوثی، چند روز پیش پس از درگیری بین شبه نظامیان این گروه دربارهٔ اختلاف در مورد وجوه غارتی از شهروندان در منطقه حیس کشته شد.

به همین ترتیب، گزارش‌های محلی در حدیده از دیگر اختلافات حوثی‌ها در همان منطقه، به ویژه بین سرپرستان و شبه نظامیان این گروه حکایت دارد که در نهایت به بروز درگیری‌های مسلحانه «خشونت‌آمیز» منجر شد.

منابع گفتند که همزمان، اخاذی، غارت و باج‌گیری به سرپرستی ناظران و شبه نظامیان گروه همچنان بر علیه ساکنان منطقه هیز ادامه دارد.

درگیری میان جناح‌های کودتاگران در صنعا و دیگر شهرهای تحت کنترل آنها به خصوص پس از ورود حاکم نظامی ایران، حسن ایرلو به صنعا به عنوان سفیر وارد مرحله جدیدی شده‌است.

پیش از این، بسیاری از یمنی‌ها اتهامات مستقیمی را علیه «سفیر» ایرانی در صنعا، به دلیل پشتیبانی از درگیری جناح‌های شبه نظامیان حوثی و جانبداری از شاخه ایدئولوژیکی حوثی‌ها در صعده علیه شاخه سلاله در صنعا، عمران، دمار و اب مطرح کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای