هماهنگی تل‌آویو و واشنگتن برای مقابله با پاسخ ایران به ترور فخری‌زاده

هماهنگی تل‌آویو و واشنگتن برای مقابله با پاسخ ایران به ترور فخری‌زاده

پنجشنبه, 3 دسامبر, 2020 - 22:30

منابع امنیتی در تل آویو روز گذشته، از افزایش هماهنگی‌های بی‌سابقه میان ارتش‌های اسرائیل و ایالات متحده آمریکا و نهادهای امنیتی در واکنش به هر گونه اقدام احتمالی ایران در پاسخ به ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته ای ایران، خبر دادند.

آنها تأکید کردند که دو طرف معتقدند که تهران از این حمله نمی‌گذرد و مانند گذشته در مورد آن سکوت نمی‌کند، «زیرا انجام عملیات به این روش در قلب ایران عملی تحقیرآمیز بود».

این منابع گفتند که ایالات متحده تصمیم گرفت تعدادی از کارمندان دیپلماتیک خود را در عراق فرابخواند، در حالی که اسرائیل وضعیت هشدار جامع را در داخل و همچنین خارج از کشور اعلام کرد.

یک مقام ارشد نظامی اسرائیل نیز گفت: «ما وحشت نداریم. ما همیشه آماده دفع حملات ایران هستیم. ما اصرار داریم که ایرانی‌ها درک کنند که هر ضربه ای از طرف آنها پاسخ سخت تری خواهد داشت».

منابع گزارش دادند که افسران بلندپایه ارتش اسرائیل در نشستی با همتایان آمریکایی خود درچند روز گذشته شرکت کردند که به هدف ارتقای هماهنگی میان طرفین در برابر هر گونه اقدام احتمالی ایران در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده در هفته گذشته برپا شد.

 این هماهنگی شامل پروتکل‌هایی برای رصد پرتاب موشک به سوی اسرائیل و هدف‌های آمریکایی در منطقه بود زیرا اسرائیلی‌ها بر این باورند که ایران چه‌بسا در پاسخ به ترور فخری‌زاده، دست به چنین اقدامی بزند.

این منابع همچنین گزارش دادند که ارتش اسرائیل از زمان ترور فخری زاده تغییرات اندکی را در استقرار یگان‌های دفاعی خود داشته و هنوز اقدام به فراخوان نیروهای ذخیره خود نکرده‌است.

بر اساس محاسبات تل آویو، حزب‌الله در حال حاضر به هیچ وجه تمایلی به دخالت در تشدید نظامی در منطقه ندارد و همه تلاش خود را برای به تأخیر انداختن تلاش‌های ایران برای اقدامات تلافی جویانه انجام خواهد داد؛ بنابراین، ایرانی‌ها تمایل دارند از سوریه و شاید عراق و حتی توسط حوثی‌های یمن که می‌توانند تجارت دریایی با اسرائیل را در دریای سرخ تهدید کنند، از روش‌های دیگری برای ضربه زدن به اسرائیل استفاده کنند.

منابع اسرائیلی تهدید کردند که در هر صورت با حملات سخت به ایران پاسخ خواهند داد که «فراتر از محدوده سایت‌هایی است که از آنجا حملات انجام می‌شود».

یک مقام ارشد نظامی در این باره گفت: «پاسخ ما لزوماً محدود به مواضع نظامی ایران نیست و ممکن است با استفاده از بازوهای بلند ما گسترش یابد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای