فرماندهی ائتلاف بین‌المللی به «الشرق‌الاوسط»: ما بیش از ۲۴۰ هزار عراقی را آموزش دادیم

فرماندهی ائتلاف بین‌المللی به «الشرق‌الاوسط»: ما بیش از ۲۴۰ هزار عراقی را آموزش دادیم

شنبه, 5 دسامبر, 2020 - 00:00

سخنگوی فرماندهی نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» روز جمعه گفت که تصمیم برای کاهش تعداد نیروهای آمریکایی تأثیر اندکی در وظایف کلی نیروهای ائتلاف مشترک برای شکست داعش دارد.

سرهنگ وین ماروکو تأکید کرد که فرماندهی نیروهای ائتلاف بین‌المللی به پشتیبانی اطلاعاتی نیروهای اطلاعاتی عراق و سوریه و ارائه پوشش هوایی ادامه خواهد داد.

او در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: «کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در عراق در قالب نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش از ۳ هزار به ۲۵۰۰ تأثیر قابل توجهی در وظایف و عملیاتی که ائتلاف برای شکست داعش در عراق و سوریه متعهد است».

وی اظهار کرد که «فرماندهی ائتلاف علاوه بر پوشش هوایی نیروهای مشترک، به ارائه اطلاعات و پشتیبانی لجستیکی ادامه خواهد داد».

کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع آمریکا، در ۱۷ نوامبر اعلام کرد که ایالات متحده تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ میزان نیروهای خود در عراق و افغانستان را به ۲۵۰۰ سرباز کاهش می‌دهد.

ماروکو گفت، «فرماندهی نیروهای ائتلاف بین‌المللی، عملیات عراق، نیروهای جنگی نیستند. بلکه نیروهای عراقی عملیات خود را به‌طور مستقل انجام می‌دهند، در حالی که نیروهای ائتلاف بین‌المللی برای تکمیل عملیات آنها پشتیبانی می‌کنند و به آنها مشاوره می‌دهند».

 او با اشاره به اینکه «نیروهای ائتلاف بین‌المللی بیش از ۲۴۰ هزار نفر از نیروهای امنیتی عراق را به خوبی آموزش داده‌اند و آنها را قادر ساختند تا عملیات خود را به خوبی انجام دهند»، افزود: «نقش نیروهای ائتلاف به جای همراهی نیروهای عراقی در عملیات میدانی، از آموزش به ارائه مشاوره منتقل خواهد شد».

ماروکو گفت: «ائتلاف بین‌المللی مقابله با داعش از طریق نیروهای امنیتی خود که می‌توانند از حاکمیت عراق دفاع و آن را از شر افراط گرایان محافظت کنند بدون نیاز به کمک هیچ طرف خارجی به سعادت و ثبات عراق کمک می‌کند».

وی اضافه کرد که «نیروهای ائتلاف بین‌المللی طبق توافق دولت عراق و سوریه با اختیارات مشخص تحت قوانین بین‌المللی و قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت به فعالیت خود در عراق ادامه می‌دهند».

سخنگوی فرماندهی نیروهای ائتلاف تأکید کرد که «ائتلاف متعهد به شکست داعش و بقایای آن در هر نقطه از عراق و سوریه است».

مقامات، تحلیلگران و کارشناسان نظامی عراقی نگرانی‌های خود را در مورد کاهش نیروهای آمریکایی در عراق و احتمال سوءاستفاده ایران از این خلأ از طریق نیروهای وفادار به آن در عراق برای گسترش کنترل کامل خود، علاوه بر ترس از احتمال بازگشت داعش به ویژه در مناطق آزاد شده ابراز کرده بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای