کویت: مذاکرات مثمرثمری برای حل بحران خلیج داشتیم

کویت: مذاکرات مثمرثمری برای حل بحران خلیج داشتیم

سعودی و «شورای همکاری» از تلاش‌های کویت قدردانی کردند
شنبه, 5 دسامبر, 2020 - 00:15

کویت روز گذشته اعلام کرد که در چارچوب ادامه تلاش‌ها برای حل بحران خلیج، اخیراً گفت‌وگوهایی انجام شده‌است.

شیخ احمد ناصر محمد الصباح وزیر خارجه کویت گفت: «تمام طرف‌های خلیجی که در گفت و گوها مشارکت کردند، پافشاری خود را برای رسیدن به یک توافق برای همبستگی پایدار بین این کشورها و ثبات کشورهای خلیج و جهان عرب ابراز داشتند».

وزیر خارجه کویت همچنین بر تمایل و اصرار این کشورها برای «رسیدن به توافق نهایی» تأکید کرد.

او در عین حال از تلاش‌های اخیر جارد کوشنر مشاور ارشد کاخ سفید در این باره قدردانی کرد.

سعودی، امارات، مصر و بحرین، از ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خرداد ۹۶) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و افراط گرایی در منطقه، روابط خود را با این کشور قطع کردند.

امیر فقید کویت شیخ صباح الاحمد، تلاش‌های میانجیگری را برای پایان دادن به بحران خلیج بر عهده داشت.

در این میان، شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد که ریاض از تلاش‌های کویت و آمریکا برای حل بحران خلیج قدردانی می‌کند.

او در توئیتی نوشت: «ما تلاش‌های کشور برادر کویت برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها در قبال این بحران را ارج می‌نهیم و از تلاش‌های آمریکا در این خصوص قدردان هستیم و امیدواریم که تلاش‌ها در آنچه که منفعت و خیر همگان نهفته‌است، به موفقیت بینجامد».

در این میان، سازمان همکاری اسلامی از اعلام «بحث‌های مثمر ثمر» برای حل بحران خلیج توسط وزیر امور خارجه کویت استقبال کرد.

یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل این سازمان، از «تلاش‌های آشتی که قبلاً توسط امیر فقید شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح هدایت می‌شد و تلاش‌هایی که در حال حاضر توسط شیخ نواف الاحمد امیر کویت و دیگر دوستان خلیج و در راس آنها دونالد ترامپ برای حل بحران انجام می‌شود» قدردانی کرد.

العثیمین تأکید کرد که این سازمان مشتاق همبستگی و ثبات خلیجی و عربی است که اهرم امنیت و ثبات کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است.

از سوی دیگر، شورای همکاری خلیج در واکنش به بیانیه کویت در خصوص حل و فصل بحران خلیج و اعلام انجام گفتگوهای مثمرثمر، از این بیانیه استقبال کرد.

نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج در بیانیه‌ای در خصوص پیشرفت در مسیر گفتگوها برای حل و فصل بحران مذکور گفت: «بیانیه دولت کویت انعکاس قدرت شورا بر عبور از تهدیدات و مشکلات خویش است».

وی همچنین از بیانیه وزیر امور خارجه کویت در مورد تقویت همبستگی و ثبات خلیجی-عربی، منتهی به توافق نهایی که به همبستگی پایدار بین کشورهای شورای همکاری خلیج منجر شود، استقبال کرد.

دبیرکل شواری همکاری خلیج همچنین گفت که اعضای این شورا نیز از بیانیه کویت استقبال کرده و در راستای تحقق تقویت همکاری میان اعضاء تلاش می‌کنند.

همزمان نیز وزارت خارجه عمان نیز از بیانیه کویت در ارتباط با نتایج مثبت برای آشتی در خلیج استقبال کرد و گفت: «تلاش‌ها برای این آشتی، تمایل طرف‌ها را به همبستگی و ثبات در منطقه خلیج و کشورهای عربی با هدف دست‌یابی به توافق نهایی نشان می‌دهد».

از سوی دیگر، اتحادیه کشورهای عربی اعلام کرد که دبیرکل این سازمان احمد ابوالغیط با خرسندی اوضاع را دنبال می‌کند و از تلاش‌های خوبی که کویت در مرحله فعلی به منظور بهبود شکاف عرب‌ها و از بین بردن دلایل اختلاف نظر بین تعدادی از کشورهای عربی انجام می‌دهد، استقبال می‌کند.

اتحادیه عرب تأکید کرد که تمام تلاش‌های صادقانه عربی برای خاتمه دادن به اختلافات عرب‌ها براساس صراحت و احترام متقابل را می‌ستاید و آن را گامی برای تقویت اقدام عربی می‌داند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای