توصیه بریتانیا به مقامات لبنان: کشورتان را از فاجعه اقتصادی تمام عیار نجات دهید

توصیه بریتانیا به مقامات لبنان: کشورتان را از فاجعه اقتصادی تمام عیار نجات دهید

شنبه, 5 دسامبر, 2020 - 00:30
جیمز کلیورلی وزیر مشاور بریتانیا در امور خارجه (آرشیو- رویترز)

جیمز کلیورلی وزیر مشاور بریتانیا در امور خاورمیانه در پایان سفر به لبنان به مقام های این کشور توصیه کرد که برای نجات کشورشان از یک فاجعه اقتصادی تمام عیار فورا دست به کار شوند. 


این اظهارات در بیانیه منتشر شده از سوی سفارت بریتانیا در بیروت در روز جمعه (۴ دسامبر) عنوان شده است.


به گزارش خبرگزاری آلمان این بیانیه افزود آقای کلیورلی گفت «حمایت بریتانیا و جامعه جهانی از مردم لبنان از جمله گروه های آسیب پذیرتر متوقف نمی شود اما این کافی نیست بلکه سران لبنان باید فورا دست به کار شوند و لبنان را از یک فاجعه اقتصادی تمام عیار نجات دهند. مردم لبنان در خور آینده بهتر هستند. برای اینکه لبنان دوباره سرپا بایستد سه عامل اصلی بازخواست و شفافیت و مسئولیت پذیری ضروری هستند». 


این بیانیه خاطر نشان کرد «کلیورلی در شرایط بسیار خطیر لبنان به این کشور سفر کرده؛ وضع اقتصاد لبنان خراب است و همه گیری کرونا ادامه دارد و تعداد گروه های نیازمندتر در حال افزایش است». 


در این بیانیه گفته شده «جیمز کلیورلی در سفر اول به لبنان به همه دولتمردان لبنان توصیه کرد اصلاحات فوری را اجرا کنند تا بحران اقتصادی در کشور بدتر از این نشود. آقای وزیر کلیورلی تاکید کرد تسریع در تشکیل دولت جدید و انجام اصلاحاتی که هنوز خبری از آن نیست یک نیاز مبرم و ضروت است».


به گفته بیانیه «آقای وزیر کلیورلی با پرزیدنت میشل عون و نبیه بری رییس پارلمان و حسان دیاب نخست وزیر مستعفی و شربل وهبی وزیر خارجه و سعد حریری مامور تشکیل کابینه و بشاره بطرس الراعی رهبر کلیسای مسیحیان مارونی و جوزف عون فرمانده ارتش دیدار و گفتگو کرد».


کلیورلی همچنین از بندر بیروت بازدید کرد و گفت «ویرانی انفجار ۴ اوت بسیار گسترده است و بریتانیا کمک های فوری بیش از ۳۰ میلیون دلاری ارائه کرد که شامل کمک و استقرار فوری گروه های متخصص انگلیسی در حوزه های بشردوستانه و نظامی و پزشکی و نیز ارسال ناو اینترپرایز ملکه الیزابت شد تا در اقدامات برای بازسازی شرکت کند».


کلیورلی همچنین با «برخی از خانواده های لبنانی که بریتانیا پس از انفجار به آنها کمک کرده دیدار کرد؛ از جمله زنانی که خانه هایشان خراب شده و زنانی که زندگی شان بر اثر زخم های انفجار دگرگون شد».


«کلیورلی با روسا و مسئولان تعدادی از شرکت های کوچک دیدار کرد. دولت بریتانیا به ۱۵۰ شرکت برای بازسازی و تعمیرات پس از انفجار کمک می کند».


او از برج دیده بانی هنگ اول مرزی زمینی در شمال لبنان بازدید کرد. این تشکیلات نظامی مرزبانی توسط بریتانیا برای مشارکت در حفظ امنیت مرزهای لبنان تشکیل شده است.


دولت بریتانیا همچنین از یک طرح آموزشی موسوم به «نه به نسل از دست رفته» حمایت می کند. کلیورلی در این راستا و بنا به بیانیه سفارت این کشور «با گروهی از دانش آموزان دیدار کرد و در جریان تاثیر سازنده آموزش بر زندگی آنها قرار گرفت».


او همچنین اعلام کرد «دولت بریتانیا ۲۸ میلیون دلار به این برنامه آموزشی در راستای حمایت از کودکان در آستانه کارگری یا ازدواج زودهنگام یا خشونت جنسی کمک می کند».


کلیورلی قبل از سفر به لبنان به عراق رفته بود و در آنجا با مقام های عراقی درباره مسائل منطقه از جمله امنیت و شیوع همه گیری کرونا گفتگو کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای