حکم دیپلمات ایرانی متهم به فعالیت های تروریستی ۲۲ ژانویه در بلژیک صادر می شود

حکم دیپلمات ایرانی متهم به فعالیت های تروریستی ۲۲ ژانویه در بلژیک صادر می شود

جمعه, 4 دسامبر, 2020 - 12:45
دمتری د بکو وکیل اسد الله اسدی دیپلمات ایرانی (آسوشیتد پرس)

وکیل اسد الله اسدی به فرانس پرس گفت حکم دادگاه بلژیک در پرونده این دیپلمات ایرانی متهم به برنامه ریزی برای حمله و بمبگذاری در محل تجمع گروه مخالف رژیم ایران ۲۲ ژانویه اعلام می شود. 


اسد الله اسدی ۴۸ ساله، کارمند سفارت ایران در وین در صورت رای دادگاه به محکومیت او به اتهام برنامه ریزی برای حمله به گردهمایی در شهر ویوپنت نزدیکی پاریس در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ با حکم ۲۰ سال زندان مواجه خواهد شد. 


اسد الله اسدی در آن گردهمایی مجاهدین خلق شرکت کرده بود. رژیم ایران مجاهدین خلق را «گروه تروریستی» معرفی کرده و فعالیت های این گروه از ۱۹۸۱ به این سو ممنوع است.


اسدی اتهام دست داشتن در طرح بمبگذاری خنثی شده را رد می کند.


اسدی در جلسه دادگاه روز پنجشنبه (۳ دسامبر) در شهر آنتورپ بلژیک حاضر نشد. او به همراه سه متهم دیگر محاکمه شدند که آنها نیز با رد اتهامات و اعلام بی گناهی در دادگاه حاضر نشدند.


وکلای نسیمه نعامی و امیر سعدونی زوج بلژیکی ایرانی که بمب و مواد منفجره در خودروی آنها پیدا شده گفتند که مواد منفجره در این خودرو برای کشتن کسی کافی نیست. نسیمه نعامی و امیر سعدونی در مسیر حرکت به فرانسه توسط پلیس توقیف شدند.


وکیل مهرداد عارفانی، متهم دیگر این پرونده گفته که موکلش در این طرح دست ندارد و خواستار اعلام بی گناهی او شد. دادستانی می گوید مهرداد عارفانی از نزدیکان اسدی است.


دادستانی درخواست حکم ۱۸ سال زندان برای نسیمه نعامی و امیر سعدونی و حبس ۱۵ ساله برای عارفانی مطرح کرده است.برنامه ریزی برای بمبگذاری در گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق در نزدیکی پاریس در حالی خنثی شده که تعدادی از مقام های نزدیک به دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از جمله رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک در آن حضور داشتند.

نعامی و سعدونی در همان روز برگزاری گردهمایی در بروکسل توقیف شدند. پلیس آلمان در یک عملیات جداگانه در اول ماه ژوئیه اسدی را بازداشت کرد و گمان می رود که خود اسدی با این زوج در ماه ژوئن در لوکزامبورگ دیدار کرده و به آنها مواد منفجره داده است.


اسدی بار دیگر از طریق وکیلش به نقض مصونیت دیپلماتیکش اعتراض کرد.


روابط بین ایران و چندین کشور اروپایی بر اثر این پرونده دستخوش تنش شده است. فرانسه اکتبر ۲۰۱۸ گفت وزارت اطلاعات طراح اصلی این برنامه بمبگذاری خنثی شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای