جمهوری‌خواهان در پی به چالش‌کشیدن جلسه تأیید نتایج انتخابات

جمهوری‌خواهان در پی به چالش‌کشیدن جلسه تأیید نتایج انتخابات

رئیس‌جمهور آمریکا «جداشدگان» را «ضعیف و ترسو» خواند
چهارشنبه, 23 دسامبر, 2020 - 00:15

با اصرار دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای زیر سؤال بردن نتیجه انتخابات تا آخرین لحظه و تلاش‌های مکرر وی برای بهره‌برداری از شکاف‌های قانون اساسی جهت ممانعت از روند تحویل قدرت به جو بایدن، گروهی از نمایندگان حامی وی در آخرین روزهای حکومتش گرد او جمع شدند تا وفاداری خود را نشان دهند.

در حالی که رئیس‌جمهور ایالات متحده در چرخه گزینه‌های ناچیز برای به چالش کشیدن نتیجه دست و پا می‌زند، این نمایندگان او را وادار کردند تا روی یک تاریخ تمرکز کند: ۶ ژانویه، زمانی که کنگره نتایج انتخابات را به‌طور رسمی تصویب می‌کند.

ترامپ که در حال بررسی همه احتمالاتی است که ممکن است مانع تأیید شوند، آنها را به کاخ سفید دعوت کرد، جایی که بیش از سه ساعت با آنها ملاقات و در مورد استراتژی چالش گفتگو کرد.

مو بوکس نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا سازمان دهی این نشست را در کاخ سفید برعهده داشته‌است.

او گفت که تلاش دارد تا ۶ ژانویه (۱۷ دی) و در جلسه کنگره که برای تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود، به همراه تعدادی دیگر از نمایندگان هوادار ترامپ، استراتژی تدوین کند.

بروکس گفت به غیر از ده‌ها جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا که متعهد به ابراز مخالفت مکتوب با نتایچ انتخابات در آن جلسه هستند چندین جمهوری‌خواه سنا نیز اکنون از این تلاش حمایت می‌کنند و فقط به یک سناتور دیگر برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات نیاز داریم. وی از اشاره به اسامی این جمهوریخواهان خودداری کرد.

بروکس افزود؛ اکنون تعداد بیشتری از اعضای کنگره و سنا متقاعد شده‌اند که نتایج انتخابات ربوده شده‌است. وی گفت تلاش‌ها برای ابراز مخالفت با این امر با سرعت بیشتری پیش می‌رود.

جمهوری خواهان در سنا به همکاران خود در مورد اتخاذ این استراتژی چالش هشدار می‌دهند، به طوری که جو تیون جمهوری‌خواه برجسته معتقد است که تلاش برای بلوکه کردن نتایج انتخابات در کنگره «راه به جایی نمی‌برد».

اما این اظهارات تغییری در نظر نمایندگان شرکت کننده در جلسه ایجاد نخواهد کرد. مارک میدوز رئیس کارکنان کاخ سفید با انتشار پیامی در توئیتر از برگزاری این دیدار خبر داده‌است.

وی در این باره نوشت: چندین نماینده جمهوریخواه کنگره در نشست با ترامپ در کاخ سفید شرکت کردند، این نشست برای مقابله با تقلب گسترده در انتخابات نوامبر برگزار شد.

در این نشست مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز حضور داشت. پنس قرار است به عنوان رئیس سنا ناظر بر جلسه ششم ژانویه باشد و برنده را اعلام کند.

در این جلسه گفته شد که آنها قصد دارند پنس را از جزئیات استراتژی خود برای جلوگیری از هرگونه غافلگیری آگاه کنند، زیرا وی برای قضاوت در مورد اعتراضاتی که آنها در طول جلسه مطرح می‌کنند، درگیر خواهد بود.

بروکس گفت: «ما می‌خواستیم رویکرد او به مسائل اجرایی را بفهمیم تا بتوانیم به آنها پایبند باشیم».

به رغم تلاش مشترک سناتورها و نمایندگان جمهوری‌خواه برای براندازی نتایج انتخابات، این تلاش‌ها تقریباً با شکست مواجه خواهد شد و تنها اتفاقی که خواهد افتاد فرایند تأیید حدوداً یک روز به تأخیر می‌افتد.

 از آنجا که مخالفان قصد دارند به نتایج ۶ ایالت اعتراض کنند، این بدان معنی است که ساعت‌های بحث و بررسی حدود ۱۸ ساعت خواهد بود.

در این میان، همه نگاه‌ها به مایک پنس معاون رئیس‌جمهور معطوف شده‌است که تاکنون از اتخاذ هرگونه موضع‌گیری دربارهٔ رویه‌های قانون اساسی در ششم ماه آینده خودداری کرده‌است.

در بحبوحه این درگیری‌ها در داخل کاخ سفید، ترامپ یکی از دستیاران خود را وادار کرد تا به نمایندگان جمهوری‌خواه پیام الکترونیکی حاوی حمله به رهبر اکثریت میچ مک کانل ارسال کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای