امضای اعلامیه مشترک بین مراکش، ایالات متحده و اسرائیل

امضای اعلامیه مشترک بین مراکش، ایالات متحده و اسرائیل

دیدار محمد ششم با کوشنر و بن شبات؛ ۴ توافقنامه امضا شد
چهارشنبه, 23 دسامبر, 2020 - 00:30
ملک محمد ششم پادشاه مراکش، هیات آمریکایی - اسرائیلی را در رباط به حضور پذیرفت (ماب)

محمد ششم پادشاه مراکش، عصر دیروز، در کاخ سلطنتی در رباط، جارد کوشنر مشاور و داماد رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ، میر بن شبات مشاور امنیت ملی اسرائیل، که اصالتاً از یهودی‌های مراکش است و اورهام برکوویچ دستیار ویژه رئیس‌جمهور ایالات متحده و نماینده ویژه مسئول مذاکرات بین‌المللی را به حضور پذیرفت.

هیئت آمریکایی-اسرائیلی با اولین پرواز مستقیم تجاری از اسرائیل به مراکش بعد از ظهر روز سه شنبه وارد رباط شد.

در بیانیه دیوان سلطنتی آمده‌است که پادشاه مراکش بر رضایت عمیق خود از نتایج تاریخی گفتگویی که در ۱۰ دسامبر با رئیس‌جمهور دونالد ترامپ انجام داد، تأکید کرد.

 این بیانیه اضافه کرد: فرمان ریاست جمهوری در به رسمیت شناختن مغربی بودن صحرا، علاوه بر اقدامات اعلام شده برای از سرگیری سازوکارهای همکاری با اسرائیل، تحولات عمده ای را به نفع تقویت صلح و ثبات منطقه ای تشکیل می‌دهد.

این بیانیه افزوده‌است که این اقدامات صدور مجوز از شرکت‌های هواپیمایی اسرائیلی برای انتقال اعضای جامعه یهودی مراکش و گردشگران اسرائیلی به مراکش، از سرگیری کامل روابط دیپلماتیک و رسمی با اسرائیل در سطح مناسب، تشویق به همکاری اقتصادی دوجانبه و تلاش برای بازگشایی دفاتر ارتباطی در رباط و تل آویو را شامل می‌شود.

بر اساس این بیانیه، پادشاه مراکش از کوشنر را به خاطر کار بزرگی که از زمان سفر به مراکش در ماه مه ۲۰۱۸ انجام داده‌است قدردانی کرد و گفت که دستیابی به این تحول تاریخی به نفع تمامیت ارضی مراکش و تحولی امیدوار کننده در مسیر تحقق صلح در خاورمیانه است.

 این بیانیه می‌افزاید: «پادشاه محمد ششم در دیدار با بن شبات بر روابط ویژه با جامعه یهودی مراکش، به ویژه افرادی که دارای مناصب و مسئولیت در اسرائیل هستند، تأکید کرد».

بر اساس این بیانیه، پادشاه مراکش مجداد بر موضع قاطع کشورش در مورد مسئله فلسطین و راه حل دو کشور جهت زندگی در کنار یکدیگر در صلح و امنیت تأکید کرد و گفت، مذاکرات فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها تنها راه دستیابی به یک توافق جامع و نهایی است. همچنین پادشاه مراکش به عنوان رئیس کمیته قدس، بر حفظ ویژگی اسلامی شهر قدس تأکید کرد.

در پایان این دیدار، اعلامیه مشترکی میان پادشاهی مراکش، ایالات متحده و دولت اسرائیل در حضور پادشاه محمد ششم و نخست‌وزیر مراکش سعدالدین عثمانی، کوشنر و بن شبات امضا شد.

ناصر بوریطه وزیر امور خارجه مراکش نیز به نوبه خود با بیان اینکه سفر هیئت آمریکایی-اسرائیلی به رباط آغازگر دوره جدیدی بین مراکش و اسرائیل است، اضافه کرد: سه کشور از فرصت فراهم شده خوشحال هستند.

بوریطه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با کوشنر و بن شبات افزود که رباط به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر صحرای خود را مهم می‌داند.

وی اظهار کرد که بازگشایی دفاتر رابط در مراکش و اسرائیل طی دو هفته انجام می‌شود. وی توضیح داد که اجرای کامل تعهدات هر یک از طرفین قبل از پایان ژانویه آینده انجام خواهد شد.

طبق این گزارش، در این مراسم شش توافق‌نامه شامل چهار توافق‌نامه بین مراکش و اسرائیل و دو توافق‌نامه بین مراکش و ایالات متحده آمریکا منعقد شد. به موازات این، دو توافق‌نامه بین مراکش و ایالات متحده نیز امضا شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای