انجمن رسانه‌های عربی: اجماع دربارهٔ تحول دیجیتال.. و صداقت

انجمن رسانه‌های عربی: اجماع دربارهٔ تحول دیجیتال.. و صداقت

پنجشنبه, 24 دسامبر, 2020 - 00:15
نایله توینی رئیس هیئت مدیره روزنامه لبنانی «النهار»

نوزدهمین دورهٔ انجمن رسانه‌های عربی روز گذشته در دبی برگزار شد و شرکت کنندگان در آن بر نقش نهادهای رسانه ای در تعهد به راستگویی و صداقت و کمک به مخاطب در تشخیص و طبقه‌بندی اخبار واقعی و اخبار گمراه کننده و ضرورت تحول دیجیتالی تأکید کردند.

فعالیت‌های این انجمن روز گذشته طی یک جلسه مجازی فوق‌العاده از سوی باشگاه مطبوعات دبی برگزار شد.

 شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس حکومت، نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی در این نشست گفت: «رسانه‌ها در سیر حرکتی ما یک شریک مهم هستند و ما منتظر پیام‌های سازنده ای هستیم که در خدمت مسائل جوامع ما باشد و در ساختن آینده منطقه نقش مثبتی داشته باشد».

مصطفی مدبولی نخست‌وزیر مصر نیز بر مسئولیت همگان در برابر همه‌گیری اطلاعات غلط، اخبار دروغ و سخنان نفرت آمیز تأکید کرد.

در ادامه، نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای خلیج، به ضرورت فوری ایجاد یک چارچوب جامع حاکم بر کار نهادهای رسانه ای در منطقه عرب اشاره کرد.

مایکل فریدنبرگ رئیس خبرگزاری رویترز، نیز نسبت به پدیده انتشار اخبار دروغ و اطلاعات گمراه کننده هشدار داد.

از سوی دیگر، عبدالرحمن الراشد روزنامه‌نگار و نویسنده در روزنامه «الشرق الاوسط»، سال جاری را «سال اطلاعات» طبقه‌بندی کرد و گفت: رسانه‌ها بخشی اساسی از صنعت داده‌است.

در پایان نیز، جمال جوهر همکار روزنامه الشرق الاوسط، جایزه «روزنامه‌نگاری تحقیقی» را در بخش «جوایز روزنامه‌نگاری عربی» کسب کرد، همچنین نایله توینی رئیس هیئت مدیره روزنامه لبنانی «النهار» برنده جایزه «شخص رسانه ای سال» شد و جایزه «ستون روزنامه‌نگاری» به نویسنده روزنامه «الشرق الاوسط» عثمان میرغنی رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای