هشدار ترامپ به ایران پس از حمله موشکی به سفارت آمریکا در عراق

هشدار ترامپ به ایران پس از حمله موشکی به سفارت آمریکا در عراق

پنجشنبه, 24 دسامبر, 2020 - 05:30
(نيويورك تايمز)

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا چهارشنبه (۲۳ دسامبر) گفت «هر گونه حمله احتمالی به آمریکایی ها در عراق تقصیر ایران خواهد بود».

اظهارات پرزیدنت ترامپ در زمانی مطرح می شود که اولین سالگرد ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به دنبال حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد نزدیک است.

ترامپ که تا پایان دوره ریاست جمهوری اش چیزی باقی نمانده با انتشار توییتی افزود «سفارتمان را در بغداد روز یکشنبه با چندین موشک زدند». حمله یاد شده منجر به وقوع تلفات مادی شد.

ترامپ خاطر نشان کرد «حدس بزنید که موشک ها از کجا آمدند: ایران».

او گفت «حرف و حدیث درباره این است که حملات دیگری علیه آمریکایی ها در عراق در راه است».

ترامپ افزود «دوستانه به ایران نصیحت می کنم: اگر یک آمریکایی کشته شود ایران را مسئول آن می دانم».

او خطاب به ایران هشدار داد «خوب به این مساله فکر کنید».

ستاد فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه ضمن محکوم کردن حملات موشکی گفت «۲۱ موشک شلیک شده و تقریبا بدون هیچ تردیدی می توان گفت کار شبه نظامیان مورد حمایت ایران بوده است» و «آنچه روشن است این است که هدف حملات خودداری از کشته شدن غیر نظامیان نبوده است».

سنتکام (فرماندهی مرکزی آمریکا) در بیانیه ای افزود «اگر هر شهروند آمریکایی بر اثر این حملات منتسب به گروه های سرکش مسلح کشته شود ایران مسئول آن خواهد بود».

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت حملات موشکی کار رژیم تهران بوده است.

فرانک مکنزی فرمانده سنتکام هم ضمن هشدار به ایران گفت اگر ایران در اولین سالگرد ترور سلیمانی حمله کند آمریکا «برای پاسخ آمادگی دارد».

ایران روز دوشنبه (۲۱ دسامبر) خواستار خودداری دولت آمریکا از «تنش زایی» شد.

ترور قاسم سلیمانی فرمانده نظامی شاخص ایران در حمله پهپادی آمریکا در ۳ دسامبر ۲۰۲۰ در بغداد به دستور ترامپ انجام شد.

پس از این حمله نگرانی درباره افزایش تنش میان ایران و آمریکا افزایش یافت اما چنین اتفاقی نیفتاد. حالا در آستانه اولین سالگرد کشته شدن سلیمانی تنش بین دو کشور بالا گرفته است. اینها همه در حالی است که فاصله زیادی تا پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ نمانده است.

واشنگتن یکی دو ماه پیش تعداد کارمندان سفارت آمریکا در بغداد را کاهش داد و حرف و حدیث هایی در چند روز گذشته درباره احتمال تعطیلی کامل این سفارت مطرح شده است.

در این راستا، یک مقام ارشد دولت آمریکا به رویترز گفت «مقام های ارشد امنیت ملی دولت آمریکا روز چهارشنبه (۲۳ دسامبر)‌ درباره ارائه چند گزینه به پرزیدنت ترامپ توافق کردند که درباره مقابله با حملات احتمالی به نظامیان و دیپلمات های آمریکایی در عراق است».

نشست اعضای عالی رتبه حوزه امنیت ملی آمریکا ۲۰ دسامبر تشکیل شد.

به گفته ارتش عراق و سفارت آمریکا روز یکشنبه (۲۰ دسامبر) دستکم ۸ موشک به منطقه به شدت حفاظت شده سبز در بغداد اصابت کردند و سفارت را زدند.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش منتشر شد که جلسه یاد شده در کاخ سفید با حضور مقام های عالی رتبه مثل کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع و مایک پمپئو وزیر امور خارجه و رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی برگزار شد.

این مسئول آمریکایی نگفت که چه گزینه هایی درباره ایران بررسی شده و آیا اقدام نظامی هم جزو گزینه های احتمالی است و تنها به این نکته اشاره کرد که «گزینه های متنوع بررسی شدند که به زودی به پرزیدنت دونالد ترامپ ارائه می شود».

او در ادامه یادآور شد «تمام گزینه های احتمالی تنها جنبه بازدارندگی دارند و تنش زا نیستند».

ترامپ پس از این نشست با انتشار توییتی گفت «موشک های حمله روز یکشنبه از ایران بوده و الان صحبت درباره حملات دیگر علیه آمریکایی ها در عراق است».

ترامپ به هیچ سند و مدرکی درباره درستی اظهاراتش اشاره نکرد.

ارتش عراق گفت «حمله ۲۰ دسامبر کار یک گروه قانون شکن بوده است».

یک مقام آمریکایی دیگر که نخواست نامش منتشر شود گفت «سفارت را با ۲۱ موشک زدند اما هیچ تبعه آمریکایی آسیب ندیده است و چند موشک به ساختمان سفارت اصابت کرد».

مقام های آمریکایی همواره می گویند گروه های مورد حمایت رژیم ایران مکررا با موشک تاسیسات آمریکایی در عراق از جمله مواضع آمریکایی نزدیک سفارت در بغداد را می زنند.

گروه های مورد حمایت ایران هنوز مسئولیت خود را در آخرین حمله اعلام نکرده اند.

مقام ارشد دولت آمریکا گفت «هدف جلسه کاخ سفید این بود که مجموعه درستی از گزینه ها تنظیم و به پرزیدنت ارائه شود تا هدف بازدارندگی داشته باشند و ایرانی ها و شبه نظامیان شیعه در عراق به نیروهای ما حمله نکنند».

یک گروه مسلح عراق در اکتبر اعلام کرد که اگر دولت عراق یک برنامه زمانی برای خروج نیروهای آمریکا تنظیم کند حملات موشکی علیه آنها انجام نمی دهد.

مقام های امنیتی عراق می گویند حمله موشکی به سفارت آمریکا در ۱۸ نوامبر گواه روشنی بر این بود که حملات گروه های مورد حمایت ایران به پایگاه های آمریکا از سر گرفته شده است.

آمریکا در حال کاهش نیروهای نظامی مستقر در عراق است. حدود ۵ هزار سرباز آمریکایی در عراق حضور دارند.

دولت آمریکا گفت «اگر دولت عراق جلوی گروه های هم پیمان با ایران را نگیرد سفارت آمریکا در عراق تعطیل می شود».


 


Beirut

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای