تست کرونا؛ عیدی لبنانی ها

تست کرونا؛ عیدی لبنانی ها

هدیه های امسال فرق کرده است
شنبه, 26 دسامبر, 2020 - 23:15
مردم لبنان برای سال نو میلادی به جای زیورآلات و لباس به هدیه های کوچک و یادگاری اکتفا کردند

کریسمس امسال رنگ و بوی دیگری داشت؛ نه خبری از دور هم نشینی عید بود و نه از هدیه های پرزرق و برق. تعطیلات سال نوی میلادی و حال و هوای عید امسال در لبنان با سال های پیشین فرق داشت. بر خلاف سال های گذشته لبنانی ها امسال نه سفره عید چیدند و نه هدیه خریدند و نه دور هم جمع شدند.

خرید هدیه در چنین روزهایی در اولویت لبنانی ها بود اما امسال این رسم با توجه به بحران اقتصادی کشور و شیوع کرونا شکل دیگری به خود گرفت. لبنانی ها به خاطر بحران ها و مشکلات پشت سر هم که دست از سرشان برنمی دارد به ستوه آمدند و کیفیت زندگی بدتر شده است. مردم در کنار مشکلات اقتصادی کنونی پس از انفجار بندر بیروت و شیوع کرونا دچار ناامیدی شده اند. فضای یاس و سرخوردگی بر حال و هوای عید و کریسمس سایه انداخت و گویی اکثریت جامعه با هم یکصدا شدند که «امسال باید بی خیال هدیه شد».

در این میان برخی بودند که از این قاعده مستثنی شدند و تصمیم گرفتند که حتی اگر شده هدیه های کوچک و یادگاری بخرند و به سراغ بازار یا خرید آنلاین رفتند تا با توجه به وضعیت جیبشان خرید کنند.

مردم با خرید آنلاین هم از خستگی گشت و گذار در بازار و شلوغی اجتناب می کنند و هم از خطر ابتلا به کرونا دور هستند و نیز می توانند قیمت ها را با دو سه کلیک با هم مقایسه و متناسب با بودجه شان خرید کنند. لبنانی ها کریسمس سال های پیش معمولا زیورآلات و جواهرات و لباس و کیف و کفش می خریدند یا برای دوستان و قوم و خویشان اتاق در هتل رزرو می کردند یا بلیت سفر هدیه می دادند.

امسال اما این حرف ها نبود و هدیه های دیگری با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی و کرونا رواج پیدا کرد.

دور همی ها به یک خانواده محدود شد. شبی نشینی های بزرگ خانوادگی با پدربزرگ و مادربزرگ و نوه ها آنهم زیر یک سقف بی تردید خلاف توصیه سازمان بهداشت جهانی است. وزارت بهداشت لبنان هم با تبلیغات گسترده تلویزیونی و رادیویی در مورد توجه به فاصله اجتماعی توصیه کرد. میا فغالی که دو پسر دارد در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «خرید آنلاین بهترین کاری است که عید امسال انجام داده». او افزود «امسال وضعمان از این رو به آن رو شد. به جای اینکه چند هفته قبل از کریسمس به بازار بروم و دنبال هدیه و بازی های مورد علاقه پسرانم بگردم آنلاین خرید کردم. خوبی اش این بود که بدون اینکه چند روز وقتم را صرف رفتن به این مغازه و آن مغازه بکنم به راحتی آنلاین قیمت ها را با هم مقایسه کردم».

در یکی از مراکز خرید معروف بیروت با رلا لیان گفتگو کردیم. او گفت «اینجا نه می شود خرید کرد و نه هدیه خرید. قیمت ها به دلار است و مغازه داران قیمت ها را با توجه به روش پرداخت مشتری به لیره تبدیل می کنند. قیمت ها با توجه به روش پرداخت نقدی با لیره یا دلار یا کارت بانکی یکسان نیست».

دیگر خبری از خیابان های شلوغ و ازدحام مردم کیسه کادو به دست در مراکز خرید نیست.. اگر هم تک و توکی در مراکز خرید باشند معمولا دست خالی هستند. علی شهروند لبنانی که در فروشگاه معروف پوشاک زنانه کار می کند گفت «اوضاع امسال نسبت به سال های پیش قابل مقایسه نیست. قدرت خرید مردم کاهش چشمگیری داشته است؛ مثلا قیمت شلواری که ۱۰۰ دلار بود الان یک میلیون لیر شده است. این برای مردم خیلی گران است». خرید زیورآلات و لیوان و دکور امسال رواج چشمگیری داشت. علاوه بر این باید بالشتک های رنگی و عروس خرس کادویی و جعبه های کوچک شکلات را به لیست کادوهای کریسمس امسال در لبنان اضافه کرد یا مثلا جعبه های چوبی کوچک صابون که اسم دوست و آشنا روی آن کنده کاری شده هم قیمت مناسبی دارند و هم هدیه خوبی برای خیلی ها در لبنان هستند. اما حرف ساعت مچی و کیف و کفش و لباس های گران قیمت را نباید زد چون از لیست کادوی کریسمس امسال لبنان حذف شدند و قیمتشان به دلار به قدری گران شده که دیگر از قدرت خرید مردم خارج شده اند.

برخی خانواده ها هم به سنت Secret Santa روی آوردند که نوعی قرعه کشی برای هدیه خریدن است. پاملا گفت «این روش خرجش کمتر است.. هر کسی برگه ای برمی دارد و برای فردی که نامش توی برگه نوشته شده هدیه می خرد. خب اینطوری دیگر مجبور نیستیم برای تمام افراد خانواده هدیه بخریم». سبدهای کاهی منبت کاری با کیسه های میکس میوه های خشک هم در بازارهای شب عید لبنان رواج دارد. اما امسال هدیه هایی از جنس دیگر مثل دارو یا لوازم آرایشی و کرم و ماسک و مواد ضد عفونی کننده با توجه به شرایط کنونی شیوع کرونا رواج یافت. تست تشخیص کرونا (پی سی آر) به مناسبت کریسمس و سال نو با تخیف انجام می شود. برخی آزمایشگاه ها و درمانگاه های کوچک برای اعضای یک خانواده نصف قیمت تست کرونا انجام می دهند.

ناتالی که تصمیم گرفت تمام اعضای خانواده امسال در خانه اش با هم سر سفره عید دور هم جمع شوند می گوید «همه تست دادیم و قرنطینه داوطلبانه شدیم تا اینکه با خیال راحت دور هم جمع شویم. برخی آزمایشگاه ها و بیمارستان ها برای تست کرونا تخفیف دادند که بسیار مناسب بود و باعث شد دوباره با هم کریسمس را جشن بگیریم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای