ورود هیئت مراکشی به تل آویو به منظور بازگشایی دفتر رابط

ورود هیئت مراکشی به تل آویو به منظور بازگشایی دفتر رابط

سه شنبه, 29 دسامبر, 2020 - 00:45

یک منبع در وزارت امور خارجه مراکش به «الشرق الاوسط» گفت که یک هیئت مراکشی متشکل از ۳ کارمند وزارت امور خارجه شامگاه یکشنبه، برای انجام یک مأموریت وارد تل آویو شدند و این امر مربوط به بازگشایی مجدد دفتر ارتباطی مراکش در اسرائیل است.

این منبع اشاره کرد که مأموریت هیئت «فناوری لجستیکی است و نه دیپلماتیک»، در حالی که منابع دیگر گفتند که افتتاح دو دفتر رابط در رباط و تل آویو ظرف ماه ژانویه انجام می‌شود.

یک منبع مطلع از پرونده دیروز (دوشنبه) به خبرگزاری فرانسه گفت که تیم «فنی» مراکش عصر یکشنبه وارد تل آویو شد و انتظار می‌رود که چند روز در اسرائیل بماند و بعداً یک هیئت بزرگتر به آن ملحق شود. جزئیات بیشتری ارائه نشده‌است.

پیش از این، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، در پیامی گفته‌است: «ما توافق کردیم که اوایل هفته آینده یک هیئت از مراکش برای پیشبرد امور به اسرائیل بیاید».

به گفته منابع سیاسی، هیئت مراکشی مقدمات اعلامیه گشایش دو دفتر رابط بین دو کشور را در اوایل ماه آینده را به سرانجام می‌رساند تا بعداً زمینه را برای توسعه روابط و ارتقای آنها به سطح تبادل کامل دیپلماتیک فراهم کند. همچنین در مورد ایجاد یک مسیر پرواز مستقیم بین دو کشور بحث خواهد شد.

در همین راستا، ملک محمد ششم پادشاه مراکش در حالی که از فعال سازی مجدد مکانیسم‌های همکاری بین کشورش و اسرائیل و از سرگیری تماس‌های منظم در چارچوب روابط دیپلماتیک صلح آمیز و دوستانه استقبال کرد، در عین حال مجدداً بر موضع ثابت و تغییرناپذیر کشورش دربارهٔ مسئله فلسطین تأکید کرد.

طبق بیانیه دربارهٔ پادشاهی مراکش، محمد ششم در روزهای اخیر، با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل تماس تلفنی برقرار کرد.

 در این تماس پادشاه مراکش روابط گرم موجود بین یهودیان مراکشی الاصل و مهاجران مراکشی در اسرائیل را یادآوری کرده‌است.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که در نشست مشترک هیئت اسرائیلی-آمریکایی با هیئت مراکشی روز سه شنبه ۲۲ دسامبر چهار توافق‌نامه دو جانبه بین اسرائیل و مراکش در جهت رسمیت دادن به عادی سازی روابط میان دو کشور به امضا رسید. آمریکا نیز حاکمیت مراکش را بر منطقه صحرا به رسمیت شناخت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای