پیر کاردین طراح مد فرانسوی درگذشت

پیر کاردین طراح مد فرانسوی درگذشت

سه شنبه, 29 دسامبر, 2020 - 21:30
پیر کاردن طراح مد فرانسوی در نشست خبری در ژوئیه ۲۰۱۷ (آژانس عکس اروپا)

پیر کاردن طراح نام آشنای فرانسوی که به دلیل طراحی های آینده نگرانه و بی نظیرش معروف و یکی از طراحان مد پیشرو شد روز سه شنبه (۲۹ دسامبر) در ۹۸ سالگی از دنیا رفت.

خانواده کاردین در بیانیه ای اعلام کرد که او در بیمارستان آمریکایی در منطقه نویی در غرب پاریس درگذشت.

پدر و مادر پیر کاردن، بازرگان شناخته شده جهان مهاجران ایتالیایی بود.

خانواده او در این بیانیه افزود «امروز تمام خانواده به شدت غمگین است.. پیر کاردن از دنیا رفت. این طراح مد بزرگ برای فرانسه و جهان میراث هنری بی نظیری به یادگار گذاشته که فقط به صنعت مد محدود نیست».

در این بیانیه گفته شده «تمام خانواده به سرسختی و بی باکی او در تمام مراحل زندگی برای رسیدن به هدفش افتخار می کنیم. او یک مرد امروزی با استعدادهای متعدد و انرژی نامحدود بود. او بسیار زودهنگام توانست خود را با موج های جهانی شدن داد و ستد وفق دهد». پیر کاردن پیش از خیلی ها توانست پای طراحی هایشان را به  بوتیک ها و فروشگاه های شناخته شده باز کند و بخشی از آنها را به این برند اختصاص دهد و فشن شوهای مردانه عرضه کند.

او با بهره گیری از سامانه ویژه صدور مجوز در سطح گسترده موفق شد تولیدات متنوعش اعم از کروات و سیگار و عطر و آب معدنی در سراسر جهان ارائه کند.

یکی از ویژگی های فشن پیر کاردن آینده نگری بود. او از جمله اولین طراحان مد بود که توجه خود را به شرق یعنی آسیا معطوف و آوازه بلندی آنجا کسب کرد. او در اوج دوره بازسازی پس از جنگ جهانی دوم در ۱۹۵۷ راهی ژاپن شد و از سال ۱۹۷۹ چندین فشن شو در چین ترتیب داد.

این بیانیه خاطر نشان کرد «پیر کاردن اصالتا ایتالیایی هیچ گاه اصل و نسبش را فراموش نکرد و در عین حال عشق بی قید و شرط خود را نثار فرانسه کرد». خانواده کاردن به والاترین بزرگداشت و قدردانی از او اشاره کرده و گفت «او اولین طراح مد بود که وارد آکادمی هنرهای زیبا شد.. و لوح بزرگداشت در بخش مد به عنوان یک قامت هنری دریافت کرد.. آن روز نشان شمشیر آکادمی به او تعلق گرفت... شمشیر آکادمی را خود او طراحی کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای