سردرد و تهوع و «مه مغزی»؛ عوارض واکسن کرونا

سردرد و تهوع و «مه مغزی»؛ عوارض واکسن کرونا

سه شنبه, 29 دسامبر, 2020 - 21:30
پزشک آمریکایی واکسن کرونا می زند (آسوشیتد پرس)

بیش از یک میلیون نفر در آمریکا در چند روز گذشته دوز اول واکسن کرونا زدند. در حالیکه مجوز استفاده از واکسن فایزر بیون تک در آمریکا صادر شده مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن کووید ۱۹ شرکت آمریکایی نواواکس شروع شده و احتمالا به زودی مورد استفاده قرار می گیرد.

نیویورک تایمز با ده ها نفر از افرادی که این روزها واکسن زده اند درباره عوارض آن مصاحبه کرده است.

عده ای گفتند که پس از زدن واکسن حالشان خوب بوده اما برخی دیگر گفتند که دچار مشکلاتی مثل سردرد شدید و حالت تهوع و تشنج و مه مغزی شده اند.

دکتر تانیشا ویلسون پزشک بخش اورژانس بیمارستانی در شهر کرانستون ایالت رود آیلند گفت که دو ساعت و نیم پس از زدن واکسن به «بدترین سردرد زندگی اش» دچار شده است.

تانیشا، ۳۶ ساله، افزود که حالت تهوع شدید داشته و آنقدر آه و ناله هایش بلند بوده که شوهرش در اتاق دیگر با فاصله زیاد از او نیز شنید.

او در ادامه افزود «حس می کردم که انگار کتک خوردم» و گفت «۳۵ ساعت سردرد داشتم». شرکت فایزر که تانیشا واکسن کرونای آن را تزریق کرد گفت «حدود ۱۳ درصد از افراد ۱۸ تا ۵۵ ساله که واکسن زده اند پس از تزریق دوز اول دچار سردرد شدید شدند». علاوه براین، حال حدود ۱۶ درصد کسانی که در آزمایش های بالینی واکسن مودرنا شرکت کردند به قدری بد شده که توان انجام کارهای روزمره نداشتند. از سوی دیگر لورنزو آلفونسو پرستار ۳۴ ساله در شهر گلندورا در ایالت کالیفرنیا گفت که درست پس از تزریق واکسن تب کرده و دچار خستگی غیر طبیعی شده است.

دکتر متیو هریس، ۳۸ ساله پزشک بخش اورژانس در گریت نیک نیویورک گفت که پس از ترزیق واکسن تب داشته و مفاصل دو مچ دستش و شانه هایش تا روز بعد به شدت درد می کرده است. دیلاینا ورینت پرستار بیمارستان کلرادو گفت پس از واکسن دچار بازو درد شدید شده تا جایی که تا چند ساعت نتوانست آن را بلند کند. آلیسون مک گریگور استادیار پزشکی بخش اورژانس دانشگاه براون گفت که پس از واکسن دچار «مه مغزی» شده و قادر به تمرکز نبوده و یادش نمی آمده که اندکی قبل از تزریق واکسن چه اتفاقاتی پیش آمده است.

بتی شانون ۸۱ ساله ساکن خانه سالمندان «ساندال» شهر مورگان تاون ویرجینیا گفت «برخی از افراد در خانه سالمندان دچار ناراحتی معده شدند». آنها جزو اولین گروه سالمندان در آمریکا بودند که واکسن کرونا می زنند.

از سوی دیگر کارشناسان می گوید این عوارض چند روز پس از تزریق رفع می شود.

دکتر پل آفیت واکسنولوژیست در بیمارستان پنسیلوانیا و عضو کمیته مشورتی واکسن سازمان غذا و داروی آمریکا  گفت «ما اسم اینها را گذاشتیم عوارض اما در حقیقت بیانگر تاثیر بسیار اندک ناشی از واکنش سیستم ایمنی به ویروس است».

دکتر مگان هاجار پزشک بیمارستانی در فارمینگتون کنتیکت در صفحه فیس بوک خود نوشت «شاید برخی عوارض مثل خارش بدن یا بروز لکه های کوچک در بازو ناشی از حساسیت خفیف باشد». دو واکسن فایزر بیون تک و مودرنا در آمریکا مجوز گرفته اند و واکسیناسیون از ۱۴ دسامبر آغاز شد. دولت آمریکا در نظر دارد تا پایان سه ماه نخست ۲۰۲۱ آمار کسانی که واکسینه شده اند به ۱۰۰ میلیون نفر برسد و ۱۰۰ میلیون تن دیگر تا پایان سه ماه دوم واکسن دریافت کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای