مرکل: ۲۰۲۰ با توجه به کرونا سخت ترین سال صدر اعظمی ام در آلمان بود

مرکل: ۲۰۲۰ با توجه به کرونا سخت ترین سال صدر اعظمی ام در آلمان بود

جمعه, 1 ژانویه, 2021 - 00:15

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در اظهاراتی به مناسبت آغاز سال نوی میلادی گفت «۲۰۲۰ سخت ترین سال صدر اعظمی ام در آلمان بود که در ۱۵ سال گذشته سابقه نداشت اما آغاز واکسیناسیون این نوید را می دهد که سال ۲۰۲۱ بهتر از امسال باشد».

این آخرین پیام سالانه مرکل به مناسبت سال نو به شمار می رود.

مرکل که بسیار کم اتفاق می افتد احساساتش را بیان کند ضمن انتقاد از اعتراضات صورت گرفته به تعطیلی کسب و کارها و قرنطینه سراسری افزود «وقتی واکسیناسیون گسترده انجام شود واکسن می زنم».

او در ادامه افزود «در پایان باید بگویم: ۹ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی برگزار شود نامزد رقابت در انتخابات نخواهم بود.. به هر حال امروز برای آخرین بار به مناسبت آغاز سال نو با شما صحبت می کنم».

مرکل یادآور شد «تصور نمی کنم چندان مبالغه آمیز باشد اگر بگویم:‌ پانزده سال گذشته به اندازه امسال اینقدر پرمشقت نبود و در هیچ سالی فارغ از بیم ها و تردیدها به اندازه امسال چشم امید به سال نوی بهتر نداشتیم».

مرکل، ۶۶ ساله، یکی از رهبران تاثیر گذار آلمان و اتحادیه اروپا در سال های بحرانی از جمله بحران مالی ۲۰۰۸ و بحران بدهی یونان در ۲۰۰۹ و بحران مهاجران پنج سال پیش به شمار می رود.

پیام مرکل بازتاب گسترده ای میان اکثریت جامعه خواهد داشت. آمار بیماران و فوتی های کرونا در این کشور افزایش یافته و اکثریت مردم موافق قرنطینه و محدودیت های اعمال شده و توزیع واکسن هستند و می گویند قرنطینه و واکسیناسیون دو حربه کارآمد برای مقابله با ویروس است.

مرکل که در رشته فیزیک تحصیل کرده موفق شد با مدیریت کارآمد و بهره گیری از نظرات علمی شیوع کرونا را کنترل کند.

عملکرد موفق مرکل برای کنترل موج اول شیوع کرونا مورد تعریف و تمجید قرار گرفت و حالا مرکل تصور می کند که برای کنترل موج دوم ناکام مانده و همین موجب بروز انتقادهایی در این زمینه شد.

انتخابات در آلمان که قدرتمندترین اقتصاد اروپا است در ماه سپتامبر برگزار می شود.

احتمال می رود حزب راستگرای مرکل اکثریت کرسی های پارلمان را تصاحب کند و صدر اعظمی کشور به یکی از سه نامزد مرد که برای رهبری حزب اتحاد دموکرات مسیحی رقابت می کنند برسد.

اگر حکومت ائتلافی پس از انتخابات تا حداکثر دسامبر تشکیل نشود مرکل به عنوان صدراعظم دولت موقت در ۲۰۲۲ ابقا می شود تا دولت جدید تشکیل شود.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای