مراکش «عادی‌سازی» با اسرائیل را به تأخیر می‌اندازد

مراکش «عادی‌سازی» با اسرائیل را به تأخیر می‌اندازد

در انتظار موضع بایدن در مورد صحرا و پرونده فلسطین
جمعه, 1 ژانویه, 2021 - 00:30
وزیر خارجه مراکش در مراسم استقبال از هیئت آمریکایی-اسرائیلی در رباط در ۲۲ دسامبر (رویترز)

منابع دیپلماتیک در تل آویو روز گذشته گفتند که مراکش در روابط با اسرائیل به آرامی پیش می‌رود، زیرا منتظر است تا از موضع جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، در مورد تعهدات دونالد ترامپ رئیس‌جمهور مستقر مطلع شود.

طبق گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص، رباط در حال حاضر قصد ندارد روابط دیپلماتیک کامل را اعلام کند و فقط دفاتر رابط در دو کشور را افتتاح خواهد کرد.

بنا بر این گزارش، رباط بر خلاف آنچه در سایر توافقات بین اسرائیل و کشورهای عربی اتفاق افتاده‌است، علاقه ای به امضای توافق‌نامه برای افتتاح دو دفتر رابط طی مراسم تشریفاتی ندارد .

مراکش چند روز پیش رسماً اعلام کرده بود که روابط با اسرائیل در سطح یک دفتر رابط قرار دارد و این عادی سازی نیست، بلکه احیای روابطی است که قبلاً وجود داشته‌است.

اما منابع اسرائیلی اکنون می‌گویند که رباط منتظر است رئیس‌جمهور بایدن دولت را به دست بگیرد و نظر خود را در مورد تعهدات ترامپ، به ویژه به رسمیت شناختن صحرای مورد اختلاف مراکش با جبهه پولیساریو و میزان اراده ایالات متحده برای افتتاح کنسولگری در شهر الداخله «به منظور افزایش فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری به سود منطقه» اعلام کند.

منابع اسرائیلی افزودند که مراکش همچنین می‌خواهد از موضع بایدن در مورد مسئله انتقال مسئله فلسطین که ملک محمد ششم آن را یک تعهد ملی و اخلاقی می‌داند، مطلع شود.

چند روز پیش یک هیئت فنی مراکشی از اسرائیل بازدید کرد و از دفتر قدیمی دفتر ارتباطات در تل آویو بازدید کرد. انتظار می‌رود دو کشور به زودی افتتاح دو دفتر رابط و پروازهای مستقیم را اعلام کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای