گردان‌های حزب‌الله: برای براندازی دولت الکاظمی زمان کافی وجود دارد

گردان‌های حزب‌الله: برای براندازی دولت الکاظمی زمان کافی وجود دارد

الحشد الشعبی و شبه‌نظامیان ایرانی سالگرد سلیمانی را در مقر اعتراضات مدنی در بغداد برگزار کردند
دوشنبه, 4 ژانویه, 2021 - 00:30

گروه شبه‌نظامی کتائب حزب‌الله عراق که مورد حمایت ایران است اعلام کرد که سلاح خود را زمین نمی‌گذارند. این در حالی است که خلع سلاح شبه نظامیان که یکی از فشرده‌ترین خواسته‌های مردمی و رسمی در عراق طی چند سال گذشته‌است.

این اظهارات برای اولین بار از زبان ابو حسین الحمیداوی دبیرکل گروه کتائب حزب‌الله، به مناسبت تجمع در سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس معاون گروه حشد الشعبی، روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه طی بیانیه‌ای منتشر شده‌است.

دبیرکل گردان‌های حزب‌الله عراق اعلام کرد: «پیام ما از طریق حضور در میدان، این است که باید انتقام خون شهدا هر چه زودتر گرفته شود. خون ما هم چنان برای گرفتن انتقام می‌جوشد».

در عبارتی که تحلیلگران آن را به عنوان یک اشاره برای شروع اقدامات تلافی جویانه علیه حضور آمریکا در عراق دیدند.

در حالی که برخی از ناظران بین این سخنان وی از یک طرف، و اینکه وی در تظاهرات بزرگداشت وارد سفارت واشینگتن در بغداد همچون حادثه ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ نخواهد شد از سوی دیگر، تعارض نامفهومی یافتند.

 الحمیداوی در تهدید علنی و صریح دولت، این بار نیز گفت که «قصد براندازی دولت عراق را نیز نداریم. هنوز فرصت وجود دارد».

او در انتقادی ضمنی از ارتش عراق و تشکیلات مختلف آن دربارهٔ عدم خلع سلاح تأکید کرد: «سلاح ما از پیشرفته‌ترین ارتش‌ها و نهادهای نظامی در طول تاریخ، کنترل شده تر و سازمان یافته تر بوده، مشروع‌ترین و عقلانی‌ترین سلاح است و تا زمانی که خدا بخواهد، در دستان ما باقی خواهد ماند؛ به هیچ‌کس – هر کس که باشد – اجازه نخواهیم داد که با این سلاح مقدس که از سرزمین و آبرو حفاظت کرده و خون را پاس داشته، بازی کند».

شمار زیادی از طرفداران الحشد الشعبی و شبه نظامیان موسوم به «ولایی» برای شرکت در تظاهرات در نخستین سالروز کشته شدن سلیمانی و المهندس از بامداد امروز به سمت میدان التحریر بغداد (مرکز اعتراضات مدنی و مردمی) حرکت کردند.

به نظر واضح بود که با توجه به اعلام خصومت بین گروه‌های مسلح و گروه‌های جنبش مدنی، که مدتهاست به ایران و متحدانش در عراق حمله کرده‌اند ، انتخاب سنگر اعتراضات برای بزرگداشت حادثه فرودگاه با دقت تهیه و برنامه‌ریزی شده‌است.

 ملیشیاهای طرفدار ایران در طول حضور خود در میدان التحریر، با دستکاری نقاشی دیواری داخل میدان التحریر برای «نماد» کشته شدگان در تظاهرات یعنی صفا السرای، نام سلیمانی را بر روی آن نوشتند. در مقابل، فعالان هشتگ «صفا پاک تر از رهبران تهران» را منتشر کردند.

فالح الفیاض رئیس الحشد الشعبی عراق در سخنرانی خود در میدان التحریر بغداد بر لزوم حفظ حاکمیت عراق و خودداری از حمله به ایالات متحده آمریکا تأکید کرد و گفت: «حاکمیت باید حفظ شود و الحشد یک نهاد رسمی است».

وی افزود: «ما به دنبال خصومت یا طرفدار خشونت نیستیم و از منافع خود محافظت خواهیم کرد».

هادی العامری رئیس سازمان بدر، نماینده و یکی از فرماندهان الحشد الشعبی، نیز طی سخنرانی مشابهی که در میدان تحریر ایراد کرد، ترجیح داد به ایالات متحده حمله ای صورت نگیرد. العامری گفت: «ما باید در جهت احیای هیبت حکومت عراق تلاش کنیم».

قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق نیز حادثه فرودگاه را «یک حمله گناهکارانه و نقض حاکمیت ملی» توصیف کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای