اجلاس تاریخی خلیج در مسیر آینده

اجلاس تاریخی خلیج در مسیر آینده

محمد بن سلمان ریاست جلسه را بر عهده گرفت و بر اهمیت مقابله با تهدیدهای ایران تأکید کرد
چهارشنبه, 6 ژانویه, 2021 - 00:30

 کشورهای شورای همکاری خلیج دیروز، صفحه بحران سه ساله خلیج  را که به نفع عالی مردم شش کشور در این شورا بود، ورق زدند و روند همکاری را در مسیر آینده آغاز کردند.

سران شرکت‌کننده در چهل و یکمین نشست شورای همکاری خلیج، بیانیه پایانی را امضا کردند. این اجلاس با ریاست شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و با حضور جارد کوشنر مشاور ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا و سامح شکری وزیر امور خارجه مصر برگزار شد.

شاهزاده محمد بن سلمان در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: توافق العلا بر ثبات و همبستگی عربی، اسلامی و تقویت پیوند برادری و دوستی میان کشورها و مردم منطقه تأکید دارد.

 او از تلاش‌های کویت و ایالات متحده آمریکا برای حل بحران خلیج قدردانی کرده و اظهار کرد: امروز روزی است بیش از هر وقت به گسترش همکاری در برابر چالش‌ها نیاز داریم.

محمد بن سلمان ضمن ابراز نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران، جامعه جهانی را به همکاری جهان توقف برنامه اتمی ایران فرا خواند.

او ایران و برنامه هسته‌ای و برنامه موشک‌های بالستیک و اهداف مخربش را چالش اصلی خواند و هشدار داد ایران و گروه‌های نیابتی‌اش با اقدام‌های تروریستی و تفرقه‌افکنی قصد بی‌ثبات کردن منطقه را دارند.

این اجلاس در سالن المرایا با حضور رهبران و نمایندگان کشورهای خلیج آغاز شد، جایی که شیخ نواف الاحمد الصباح امیر کویت، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، فهد آل سعید معاون نخست‌وزیر و رئیس هیئت سلطنت عمان، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس‌جمهور و حاکم دبی و رئیس هیئت امارات و شاهزاده سلمان بن عیسی ولیعهد و رئیس هیئت بحرینی، با حضور جارد کوشنر مشاور ارشد کاخ سفید، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی و یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی برگزار شد.

شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح امیر کویت دربارهٔ بیانیه به امضا رسیده توسط اعضای شورای همکاری خلیج (بیانیه العُلا) گفت که محتوای این بیانیه توافق همبستگی دائمی است.

او تصریح کرد: «تصویب این سند یک دستاورد تاریخی در سطح کشورهای حوزه خلیج و کشورهای عربی است و اتحاد صفوف میان آنها را تقویت خواهد کرد».

امیر کویت، تصمیم‌های اتخاذ شده در اجلاس العلا را سازنده و موجب تقویت مسیر حرکت شورای همکاری و موجب خیر و برکت برای کشورهای عضو این شورا و ملت‌هایشان به منظور دستیابی به خواسته‌ها و اهداف مطلوبشان خواند.

ملک حمد بن عیسی پادشاه بحرین نیز از تلاش‌های فراوان سعودی تحت رهبری خادم حرمین و ولیعهد وی در آماده‌سازی و برگزاری اجلاس قدردانی کرد؛ ولیعهد بحرین و رئیس هیئت نمایندگی کشورش در این اجلاس، از خادم حرمین به خاطر اشتیاق وی در جهت افزایش همکاری‌های مشترک تشکر کرد.

وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه ای در این خصوص گفت که امضای بیانیه العلا از سوی مصر در راستای اهتمام همیشگی این کشور به همبستگی میان چهار کشور عربی و اتحاد صفوف و رفع شائبه‌های میان کشورهای برادر عربی است تا همکاری مشترک عربی برای مقابله با چالش‌های بزرگ منطقه تقویت شود.

در ادامه، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی، با استقبال از نتایج این اجلاس گفت: «هر حرکت مؤثری که منجر به زدودن تیرگی از فضای عربی شود و به نفع نظم جمعی عربی باشد، مورد استقبال قرار می‌گیرد».

در همین رابطه، اتحادیه اروپا سه‌شنبه ۵ ژانویه از موافقت پادشاهی سعودی با گشودن مرزها با قطر استقبال و از تلاش‌های دولت کویت برای دستیابی به آشتی بین اعضای شورای همکاری خلیج قدردانی کرد.

از سوی دیگر، ایالات متحده از سازش خلیجی و نتایج نشست خلیج در العلا برگزار به عنوان گامی مهم برای حل اختلاف کشورهای خلیج استقبال کرد.

یک مقام ارشد کاخ سفید به الشرق الاوسط گفت که تقویت وحدت کشورهای خلیج برای رونق و امنیت منطقه بسیار مهم است و آنها در حالی که به دوره جدید همکاری می‌روند، ما در کنار شرکای خود در شورای همکاری خلیج هستیم.

  این مقام اظهار کرد: جارد کوشنر مشاور ارشد رئیس‌جمهور، در مذاکرات انجام شده بین گروه چهار جانبه و قطر، که منجر به تحقق این توافق شد، نقش اساسی داشته است.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای