سعودی تولید نفت خود را داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد

سعودی تولید نفت خود را داوطلبانه یک میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان: برای نشان دادن حسن نیت از طرف ولیعهد.. روسیه آن را هدیه سال نو دانست
چهارشنبه, 6 ژانویه, 2021 - 19:00

سعودی در جریان توافق گروه اوپک پلاس در روز سه شنبه اعلام کرد که برای حمایت از بازارهای انرژی، در ماه‌های فوریه و مارس به‌صورت داوطلبانه تولید نفت روزانه خود را یک میلیون بشکه کاهش دهد.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی، اعلام کرد که کشورش برای حمایت از اقتصاد و بازار نفت این تصمیم را گرفته و بیش از وعده‌ای که قبلاً داده بود تولیدش را کاهش می‌دهد.

وی توضیح داد: کاهش داوطلبانه تولید نفت نشانه حسن نیت ولیعهد سعودی است و این تصمیم «یک تصمیم فنی نیست، بلکه تصمیمی سیاسی و حاکمیتی است».

الکساندر نوواک معاون نخست‌وزیر روسیه در مورد کاهش داوطلبانه سعودی گفت: این اقدام «هدیه سال نو» به بازارهای نفت است.

پس از اعلام تصمیم سعودی برای کاهش تولید، قیمت نفت در بازارهای جهانی حدود پنج درصد افزایش پیدا کرد و بهای هر بشکه نفت خام برنت به ۵ دلار و ۵۹ سنت رسید.

شاهزاده عبدالعزیز در کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان نشست دو روزه اوپک پلاس که روز گذشته به پایان رسید، توضیح داد که علاوه بر کاهش داوطلبانه سعودی، کاهش اوپک پلاس و طرح غرامت در فوریه و مارس نیز وجود دارد؛ بنابراین، کاهش کل بیش از ۱٫۴۲۵ میلیون بشکه در روز به منظور حمایت از بازار نفت انجام می‌شود.

وزیر انرژی سعودی گفت: ما از بازار و صنعت نفت حمایت خواهیم کرد و محافظ این صنعت هستیم. وی توضیح داد که تولید نفت سعودی از اول فوریه آینده ۸٫۱۲۵ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

او در مورد احتمال پیوستن سایر کشورها به کاهش داوطلبانه گفت: «ما در مورد کاهش داوطلبانه با هیچ تولیدکننده دیگری از قبل بحث نکرده‌ایم».

روز گذشته، اوپک پلاس توافق کرد که سطح تولید فعلی را تا پایان ماه مارس آینده ادامه دهد.

پس از پایان این دوره، روسیه مجاز است ۶۵ هزار بشکه در روز تولید خود را افزایش دهد و قزاقستان نیز ۱۰ هزار بشکه در روز تولید خود را افزایش دهد، مشروط بر اینکه کشورهای اوپک پلاس به دلیل کاهش تولید سعودی غرامت بپردازند.

وزیر نفت سعودی گفت که درک نیاز روسیه به افزایش تولید به دلیل فصلی بودن وجود دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای