سودان به «توافق ابراهیم» پیوست

سودان به «توافق ابراهیم» پیوست

وزیر خزانه داری آمریکا در خارطوم توافقنامه اقتصادی میلیارد دلاری امضا کرد
پنجشنبه, 7 ژانویه, 2021 - 07:00

سودان اعلام کرد که در راستای عادی‌سازی مناسبات این کشور با اسرائیل، به عنوان سومین کشور عربی توافق موسوم به «توافق ابراهیم» را با آمریکا امضا کرد.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا که در مراسم امضای پیمان در خارطوم حاضر شده‌است، اعلام کرد براساس این توافق، سودان قادر خواهد بود هر سال به عنوان کمک‌های اقتصادی، حدود یک میلیارد دلار از بانک جهانی وام بگیرد.

سفر منوچین به خارطوم، اولین سفر یک مقام عالی رتیه آمریکایی به سودان از زمان خروج نام کشور سودان از لیست تروریسم از سوی دونالد ترامپ است.

منوچین دیروز در چارچوب تور خود به خاورمیانه که مصر و اسرائیل را در بر می‌گیرد، وارد خارطوم شد.

این وزیر آمریکایی با عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان و عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان در خارطوم دیدار کرد.

دولت سودان توافق‌نامه امضا شده با وی را تاریخی توصیف کرد و گفت که این قرارداد به خارطوم کمک می‌کند تا از موسسات مالی بین‌المللی کمک مالی دریافت کند و بدهی‌های خارجی سودان که بیش از ۶۰ میلیارد دلار است، بخشوده شود.

نصرالدین عبدالباری وزیر دادگستری سودان پس از امضای این توافق، گفت که دولت وی از نزدیک شدن مناسبات میان اسرائیل و همسایگانش در منطقه استقبال می‌کند و متعهد شد که به زودی برای تقویت روابط دیپلماتیک با تل آویو تلاش خواهد کرد. او افزود: «این همان چیزی است که ما برای آن تلاش خواهیم کرد».

وزیر خزانه داری آمریکا که مستقیماً به اسرائیل پرواز کرد، به نوبه خود گفت که این امضا یک رویداد تاریخی است که در زمینه‌های همکاری اقتصادی و فرهنگی فرصت‌های زیادی برای مردم سودان و اسرائیل فراهم می‌کند.

امضای توافق‌نامه در خارطوم، بدون حضور یک مقام اسرائیلی، سوالاتی را در تل آویو ایجاد کرد.

برخی دربارهٔ دلیل این امر گفتند که نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو می‌خواست خودش برای شرکت در این کار حاضر شود، اما سودان امتناع کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای