«کیو»ها؛ حامیان ترامپ چه کسانی هستند؟

«کیو»ها؛ حامیان ترامپ چه کسانی هستند؟

پنجشنبه, 7 ژانویه, 2021 - 22:15
زن مشعل به دست در اعتراضات روز چهاشنبه واشنگتن بلوزی با علامت جنبش کیو پوشیده است (آسوشیتد پرس)

اعضای «جنبش کیو» روز چهارشنبه (۶ ژانویه) در اعتراضات و یورش به ساختمان کنگره موسوم به کاپیتال در واشنگتن، پایتخت آمریکا شرکت کردند.

به گزارش رادیو بی بی سی برخی از فعالان سرشناس این گروه از جمله افرادی بودند که داخل ساختمان رفتند. برخی دیگر نیز پلاکاردهایی با آرم «جنبش کیو» در ساختمان و محوطه آن بلند کرده بودند.

قهرمان سازی «جنبش کیو» از پرزیدنت دونالد ترامپ باعث شده که ترامپ نه تنها از این گروه حمایت کند بلکه فعالان «جنبش کیو» را «دوستداران آمریکا»‌ خواند.

جنبش کیو چیست و چه کسانی به آن باور دارند؟

«جنبش کیو» در اصل به تئوری توطئه فراگیر و گسترده باور دارند و می گویند ترامپ مخفیانه با نخبگان «شرور» که در دولت و شرکت ها و رسانه ها نفوذ کرده اند می جنگند.

هواداران «کیو» می گویند که پایان این مبارزه «روز حساب» است که در آن افراد سرشناس مثل هیلاری کلینتون نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری دستگیر و اعدام می شوند.

اصل ماجرا این است اما «جنبش کیو» شاخه ها و انحرافات و بگو مگوهای داخلی فراوانی دارد تا جایی که فهرست ادعاهای اعضای این گروه بلند بالا و اغلب متناقض است. پیروان این گروه با استناد به رویدادهای خبری و وقایع تاریخی و مبحث عدد شناسی به نتایجی می رسند که بعید به نظر می رسد.


جنبش کیو کی شروع شد؟

یک کاربر ناشناس در اکتبر ۲۰۱۷ چندین مطلب در تالار گفتگو ۴چن با حرف «کیو» به انگلیسی منتشر کرد و مدعی شد به اطلاعات طبقه بندی شده امنیتی موسوم به «کیو کلیرنس» دسترسی دارد. این پیام ها به اسم «محموله کیو» معروف شدند و اغلب مرموز نوشته می شوند و در آنها شعار و وعده و مطالبی در طرفداری از ترامپ به کار می رود.


آیا آمریکایی ها این جنبش را باور می کنند؟

بله. هزاران نفر باور کرده اند. شبکه های اجتماعی و نظرسنجی ها نشان می دهد که دستکم صدها هزار نفر و حتی میلیون ها تن دستکم برخی از تئوری های عجیب و غریب جنبش کیو باورشان شده است.

محبوبیت این جنبش پس از وقایعی که نشان داد تئوری اصلی اش غلط است کم نشده است. برای مثال جنبش کیو روی تحقیقات مولر تمرکز داشت. هواداران این گروه مدعی بودند تحقیق مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا در واقع سرپوش پیچیده برای پژوهش درباره پدوفیلیا (آزار جنسی کودکان) است.  وقتی تحقیق بدون نتیجه گیری مشابه به پایان رسید توجه هواداران جنبش به مسائل دیگر جلب شد.

چقدر تاثیر داشته است؟

طرفداران کیوانان تبلیغات گسترده درباره برخی مسائل در شبکه های اجتماعی انجام می دهند. آنها مطالب و اسنادی در مورد بدرفتاری سیاستمداران و سلبریتی ها و خبرنگارانی منتشر می کنند که به گمانشان در پرونده های کودک آزاری نقش دارند. آنها فقط پیام های تهدید آمیز اینترنتی منتشر نمی کنند. توییتر گفت که علیه کیوانان اقدام کرده چون آنها ممکن است در فضای واقعی آسیب ایجاد کنند.

بسیاری از حامیان کیوانان به دلیل تهدید و انجام اقداماتی در فضای غیر مجازی بازداشت شدند.

یکی از موارد قابل توجه درباره فعالیت این گروه در ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. مرد سر تا پا مسلح به نام متیو رایت پل سد هوور را بست. رایت بعدا اتهام انجام فعالیت های تروریستی را پذیرفت.

نظر سنجی مرکز تحقیقات پیو در سپتامبر ۲۰۲۰ نشان داد که نیمی از جمعیت آمریکا اسم کیوانان را شنیده اند. این رقم نسبت به نتایج نظر سنجی ۶ ماه پیشتر دو برابر شد. یک پنجم کسانی که درباره این گروه شنیده بودند دیدگاه مثبت نسبت به آن داشتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای