واشنگتن برای اولین بار یک مقام بلندپایه عراقی را تحریم کرد

واشنگتن برای اولین بار یک مقام بلندپایه عراقی را تحریم کرد

فالح الفیاض رئیس الحشد الشعبی به کشتار تظاهرکنندگان متهم شد
جمعه, 8 ژانویه, 2021 - 18:45

وزارت خزنه‌داری ایالات متحده اعلام کرد فالح الفیاض رئیس الحشد الشعبی و مشاور سابق امنیت ملی نخست‌وزیر عراق را به دلیل کشتار تظاهرکنندگان غیرنظامی عراقی انتفاضه اکتبر ۲۰۱۹، تحت تحریم قرار داده‌است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۹ دی منتشر شد، گفت: «نیروهای گروه الحشد الشعبی، که همسو با رژیم ایران است، در جریان اعتراض‌هایی که از اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد به غیرنظامیان عراقی حمله کردند؛ غیرنظامیانی که به فساد، بیکاری، کسادی اقتصادی، خدمات عمومی ضعیف، و دخالت ایران در امور داخلی عراق اعتراض داشتند».

پمپئو گفت: «وقتی نیروهای الحشدالشعبی به سوی معترضان گلوله‌های جنگی شلیک کردند و غیرنظامیان عراقی را کشتند، فالح الفیاض رئیس آن گروه بود».

وی افزود: «الفیاض همچنین یکی از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران بود که از هسته‌های بحران پشتیبانی می‌شد؛ هسته‌هایی که شامل رهبران پیشتر تحریم‌شده شبه‌نظامیان - از جمله قیس الخزعلی و حسین فلاح اللامی، و همچنین قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده سپاه پاسداران و ابو مهدی المهندس، معاون کشته شده رئیس الحشدالشعبی بودند».

پمپئو افزود: «نیروهای الحشدالشعبی همسو با ایران، همچنان کارزاری مرگبار را علیه فعالان سیاسی در عراق که خواستار برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه، احترام به حقوق بشر، و حکمرانی شفاف و پاسخگو هستند، ادامه می‌دهند».

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این اقدام پیامی واضح است که ایالات متحده کنار مردم عراق در تلاش‌شان برای دستیابی به آزادی، عدالت، و دموکراسی می‌ایستد».

این در حالی است که خزانه داری آمریکا فرماندهان جناح‌های مسلح مانند اکرم الکعبی، وعد القدو، قیس الخزعلی، ریان الکلدانی، برادر قیس الخزعلی و مدیر امنیت الحشد حسین فالح معروف به ابوزینب اللامی را تحریم کرده‌است، اما الفیاض تنها مقام دولتی که دارای درجه وزیری و عضویت در شورای امنیت ملی است که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

به‌طور رسمی، هنوز هیچ واکنش فوری از سوی عراقی‌ها منتشر نشده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای