ناراحتی حوثی‌ها از سفر گریفیتس به عدن: خبری از راه حل نیست

ناراحتی حوثی‌ها از سفر گریفیتس به عدن: خبری از راه حل نیست

شنبه, 9 ژانویه, 2021 - 21:30

رهبران گروه حوثی مورد حمایت ایران از سفر اخیر مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل به پایتخت موقت یمن ابراز نارضایتی کرده و هرگونه راه حل سیاسی قریب‌الوقوع را منتفی دانسته‌اند.

 محمد عبدالسلام فلیته سخنگوی این گروه و وزیر امور خارجه آن، در رابطه با تلاش‌های بین‌المللی به رهبری گریفیتس در توییتر ابراز تردید و بازدیدهای آن را «تو خالی» توصیف کرد.

گریفیتس پنجشنبه گذشته، به سفر خود به عدن پایان داد، در این سفر وی در چارچوب تلاش‌های خود برای ترغیب دولت به موافقت با پیشنهاد «اعلامیه مشترک» جهت احیای مسیر صلح با شبه نظامیان حوثی با معین عبدالملک نخست‌وزیر یمن، احمد بن مبارک وزیر امور خارجه و احمد لملس استاندار عدن دیدار کرد.

علاوه بر این، تلویزیون المسیره ارگان حوثی‌ها گزارش داد که عبدالملک العجری یکی از رهبران گروه حوثی و عضو تیم مذاکره کننده آن‌ها، که نظریه‌پرداز اصلی آن‌ها به حساب می‌آید، دستیابی به هرگونه توافق صلح نزدیک زیر نظر سازمان ملل را رد کرد.

این رهبر حوثی‌ها که به همراه سخنگوی این گروه در مسقط اقامت دارد و بین تهران و حومه جنوب رفت و آمد می‌کند، بازگشایی فرودگاه صنعا و لغو محدودیت‌های اعمال شده در بنادر توسط دولت قانونی و ائتلاف حامی آن را شرط اصلی برای صلح دانست و آن را مهم‌تر از آتش‌بس توصیف کرد.

عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور یمن در جلسه چهارشنبه گذشته خود در ریاض به گریفیتس گفت که حکومت یمن همچنان برای صلح تلاش می‌کند، اما «با لجبازی شبه نظامیان حوثی روبرو می‌شود که صلح را نمی‌خواهند و برای اجرای دستور کار ایران جهت بی‌ثبات کردن امنیت و ثبات یمن، منطقه و ناوبری بین‌المللی تلاش می‌کنند».

گریفیتس در پی ادامه رایزنی با طرفین در مورد پیشنهاد خود موسوم به «اعلامیه مشترک» است که شامل آتش‌بس جامع و توافقات اقتصادی و بشردوستانه و منجر به از سرگیری رایزنی‌ها برای یک راه حل جامع سیاسی می‌شود.

به گفته منابع آگاه، حکومت یمن هنوز هم به بسیاری از نکات در پیش نویس گریفیتس از جمله اقدامات انسانی و اقتصادی اعتراض دارد، زیرا تصویب مفاد پیشنهادی را اذعان به حکمرانی شورشیان حوثی در رابطه با این پرونده‌ها می‌داند .

 منابع رسمی گفتند که در دیدار گریفیتس در عدن با دولت جدید، نخست‌وزیر معین عبدالملک «تأکید کرد که دولت جدید فرصتی است که می‌توان برای ایجاد اجماع جهت دستیابی به صلح از آن بهر برد».

عبدالملک به گریفیتس گفت که نتایج اولیه تحقیقات در مورد حمله به فرودگاه نشان دهنده مسئولیت شبه نظامیان کودتای حوثی با استفاده از کارشناسان ایرانی است. وی همچنین قول داد نسخه ای از این تحقیقات را به او تحویل دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای