کالاهای خارجی در لبنان نایاب شدند.. جایگزینی با اجناس بی‌کیفیت

کالاهای خارجی در لبنان نایاب شدند.. جایگزینی با اجناس بی‌کیفیت

شنبه, 9 ژانویه, 2021 - 23:30

اخیراً وقتی خریداری می‌خواهد از بازار لبنان خرید کند ممکن است برای مدتی احساس کند که در کشوری غیر از لبنان گشت و گذار می‌کند، زیرا کالاهای جهانی که مصرف‌کنندگان به آن‌ها عادت کرده‌اند عمدتاً نایاب شدند و در صورت وجود، قیمت آنها ۴ برابر یا بیشتر از قیمت‌های قبل از افزایش چشمگیر نرخ دلار است.

محمد ابوحیدر مدیر کل وزارت اقتصاد در این باره به الشرق الاوسط می‌گوید: «جایگزین آنها اجناسی شده‌است که هزینه کمتری برای مصرف‌کننده دارند، اگرچه از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند، اما عمده آن‌ها از ترکیه، مصر و سوریه وارد می‌شود».

غاده یونس ۳۴ ساله می‌گوید که زندگی او و خانواده اش از حدود یک سال پیش زیر و رو شد. شیوه زندگی ای که آنها برای دهه‌ها به آن عادت کرده‌اند دیگر مثل گذشته نیست.

وی به الشرق الاوسط می‌گوید که موادی که مدتهاست ضروری بودند اکنون دیگر نیستند، مانند قهوه ای که معمولاً می‌نوشند و غذاهایی که فرزندانشان می‌خوردند.

تعداد زیادی از شرکت‌های بین‌المللی طی ماه‌های گذشته و پس از آن که حجم فروش آنها به طرز چشمگیری کاهش یافت، مجبور شدند از بازار لبنان خارج شوند.

قدرت خرید بسیاری از لبنانی‌ها کاهش یا از بین رفته‌است و حدود ۶۰ درصد از آنها زیر خط فقر رفتند.

طبق گفته مدیر کل وزارت اقتصاد، لبنان بیش از ۸۰ درصد غذای مصرفی را وارد می‌کند، این بدان معنی است که این مواد تحت تأثیر نرخ ارز قرار گرفته‌اند و قیمت آن‌ها به طرز چشمگیری افزایش یافته‌است.

در روزهای اخیر نرخ یک دلار در بازار از آستانه ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند لبنان عبور کرده‌است این در حالی است که نرخ ارز رسمی هنوز روی ۱۵۰۰ پوند ثابت است.

محمد ابوحیدر اضافه می‌کند که بیشتر مصرف‌کنندگان دیگر به دنبال کیفیت عالی نیستند، بلکه بیشتر به دنبال کالاهایی با قیمت ارزان‌تر هستند و به‌طور خودکار مواد جدید به جای مواد خارجی که لبنانی‌ها قبلاً به آنها عادت کرده‌اند، وارد می‌شود.

به گفته وی «واردات کالاهای خارجی که فقط بین ۵ تا ۱۰ درصد لبنانی‌ها قادر به مصرف آنها هستند دیگر برای واردکنندگان غیرممکن است».

در همین رابطه، نبیل فهد رئیس صنف سوپرمارکت‌ها معتقد است که لبنانی‌ها باید خود را با روش جدید زندگی وفق دهند، زیرا بسیاری از کالاهای خارجی به کمیاب می‌شوند و محصولات داخلی و سایر محصولات وارداتی از کشورهایی مانند ترکیه و مصر جایگزین آنها می‌شود.

وی به الشرق الاوسط می‌گوید که «تولیدات داخلی در مدت کوتاهی توانستند از شدت بحران بکاهند و تداوم آن به حمایت مستمر دولت از مواد اولیه وارداتی مورد استفاده خود بستگی دارد».

لوسیان الحلو، ۲۸ ساله، نگران است که اجناس غذایی داخلی یا ارزان خارجی که وارد می‌شوند برای سلامتی مضر باشند یا تحت نظارت وزارت اقتصاد نباشند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای