اولین هواپیمای قطری وارد حریم هوایی سعودی شد

اولین هواپیمای قطری وارد حریم هوایی سعودی شد

دوشنبه, 11 ژانویه, 2021 - 00:00

اولین هواپیمای قطری، یک هفته پس از موافقت پادشاهی عربی سعودی برای گشودن حریم هوایی و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود با قطر، در آستانه «اجلاس العلا» در سه شنبه هفته گذشته، امروز پس از بیش از سه سال وقفه، وارد ریاض شد.

پیش از استقبال از هواپیمای قطری در سعودی، روز شنبه گذشته تنها گذرگاه زمینی بین سعودی و قطر (گذرگاه سلوی) بازگشایی شده بود.

گمرکات سعودی از طریق این گذرگاه از مسافران قطری را با رعایت اقدامات پیشگیرانه در برابر ویروس کرونا استقبال کرد.

هواپیمایی سعودی همچنین پروازهای خود از ریاض و جده به دوحه را با ۷ پرواز هفتگی از امروز عصر از سر گرفت.

هواپیمایی سعودی در بیانیه ای اعلام کرد که ۴ پرواز در هفته از ریاض و ۳ پرواز در هفته از جده انجام خواهد داد.

طبق بیانیه وزارت کشور سعودی، اولین هواپیمای سعودی شامگاه امروز با رعایت اقدامات احتیاطی برای مقابله با ویروس کرونا ریاض را به مقصد دوحه ترک می‌کند، این در حالی است که پروازهای بین‌المللی در ۳۱ مارس به‌طور کامل از سر گرفته می‌شوند.

قطر ایرویز روز پنجشنبه در توییتر ضمن استقبال از بازگشت روابط مستحکم بین دو کشور اعلام کرد که برنامه پروازهای آن از این به بعد از حریم هوایی سعودی عبور می‌کنند.

امارات متحده عربی نیز به نوبه خود، شنبه گذشته، از بازگشایی همه بنادر و گذرگاه‌های مشترک با قطر خبر داده بود.

این تحولات به دنبال امضای «بیانیه العلا» صورت گرفته‌است.

در بیانیه پایانی چهل و یکمین اجلاس خلیج در العلا بر دستیابی به همکاری، وابستگی متقابل و یکپارچگی بین کشورهای شورا در همه زمینه‌ها، اتحاد و تقویت نقش منطقه ای و بین‌المللی آنها و کار به عنوان یک گروه اقتصادی و سیاسی واحد، برای دستیابی به امنیت و صلح در منطقه تأکید شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای