پمپئو: ایران به القذافی تسلیحات شیمیایی داد و در جنگ عراق از آن استفاده کرد

پمپئو: ایران به القذافی تسلیحات شیمیایی داد و در جنگ عراق از آن استفاده کرد

دوشنبه, 11 ژانویه, 2021 - 06:00
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا (آسوشیتد پرس)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه (۱۰ ژانویه) جزئیات بیشتری درباره استفاده ایران از تسلیحات شیمیایی در عراق و دادن اسلحه شیمیایی به رژیم معمر القذافی در دهه هشتاد میلادی اعلام کرد.

پمپئو در توییت خود گزارش وزارت امور خارجه آمریکا را منتشر کرده که از رده طبقه بندی محرمانه خارج شده است. در این گزارش آمده که چطور ایران در سال ۱۹۸۷ در جریان جنگ لیبی و چاد از ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۷ تسلیحات شیمیایی در اختیار رژیم القذافی در لیبی قرار داده است. بر این اساس، شورای ملی انتقالی در لیبی پس از فروپاشی رژیم القذافی گلوله های شیمیایی توپ ۱۳۰ میلی متری در لیبی کشف کرده که با گاز خردل گوگردی پر شده اند و گمان می رود ایران آنها را فرستاده است.

لیبی در ۲۰۱۱ به کنوانسیون منع استفاده از تسلیحات شیمیایی ابلاغ کرد که ۵۱۷ توپ و ۸ بمب حاوی ۱.۳ تن گاز خردل گوگردی در کشور کشف کرده است. لیبی در گزارش خود مشخص نکرد که این مواد از کجا آمده اند. چندین عکس از برخی از توپ های شیمیایی که در لیبی پیدا شده در گزارش منتشر شده است. لیبی از سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی خواست به این کشور برای جمع آوری اطلاعات درباره تسلیحات شیمیایی کشف شده کمک کند و این سازمان نیز قبول کرد. این نهاد بین المللی از کشورهایی که در این باره اطلاعاتی در اختیار دارند خواست با مقام های لیبی یا نماینده لیبی در این نهاد تماس بگیرند. این گزارش در بخش دیگری گفت ایران از سال ۲۰۱۲ به دنبال کشورهایی برای فروش مواد شیمیایی با کاربری ضد شورش به آنها است اما در این زمینه اطلاع رسانی نکرده است. دولت آمریکا تاکید کرد ایران تسلیحات شیمیایی دارد و برنامه های موفقی برای توسعه برخی از توپ های شیمیایی انجام داده و در صدد دست یابی به مواد شیمیایی بر خلاف کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی است. این مساله مایه نگرانی است. وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش خود به عراق هم اشاره کرده و گفته ایران در جنگ عراق و ایران در آوریل ۱۹۸۷ در اطراف شهر بصره از توپ های ۱۳۰ میلی متری مجهز به گاز خردل استفاده کرده است. ارتش عراق و هیات سازمان ملل گفتند آثاری از گاز خردل در این توپ ها کشف شده و جراحت ناشی از سوختگی قربانیان عراقی با علائم ناشی از سوختگی گاز خردل همخوانی دارد.

این گزارش توضیح داد که سال ۱۹۹۱ کمیته ویژه سازمان ملل در استان المثنی در عراق ۱۶۵ توپ ۸۱ میلی متری مجهز به گاز خردل پیدا کرد و عراقی ها گفتند منشا توپ ایران است. در این گزارش گفته شده عراق توپ ۸۱ میلی متری مجهز به گاز خردل ندارد. نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد که گاز خردل در این توپ ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که در عراق تولید می شود و همین بیانگر این است که مهمات یاد شده ساخت عراق نیست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای