یمن از تصمیم واشنگتن برای درج حوثی‌ها در لیست تروریسم استقبال کرد

یمن از تصمیم واشنگتن برای درج حوثی‌ها در لیست تروریسم استقبال کرد

دوشنبه, 11 ژانویه, 2021 - 20:00
نیروهای گروه شبه نظامی حوثی در صنعاء (رویترز)

وزارت خارجه یمن از اقدام تازه دولت آمریکا برای معرفی گروه حوثی به عنوان سازمان تروریستی خارجی استقبال کرد و گفت «تروریستی خواندن حوثی ها با خواسته های دولت یمن درباره مجازات این شبه نظامیان تروریستی همسویی دارد».

به گزارش خبرگزاری یمن وزارت خارجه یمن در بیانیه ای خاطر نشان کرد «شش سال از این جنگ می گذرد و افراد بسیاری در این مدت تحریم شده اند. ما بر این باوریم که این روند علیه حوثی ها باید ادامه پیدا کند و فشارهای سیاسی و حقوقی علیه این گروه باید بیشتر شود تا فضای مناسب برای رسیدن به راهکار اولیه بدون خشونت برای جنگ و درگیری کنونی ایجاد گردد. این راهکار مقدمه ای برای برون رفت نهایی از این جنگ فاجعه بار در یمن که به درازا کشیده فراهم می کند».

این بیانیه افزود «معرفی کردن حوثی ها به عنوان گروه تروریستی خارجی اقدامی به حق است. حوثی ها نه تنها اقدامات تروریستی انجام داده و می دهند بلکه همواره برای طولانی تر شدن جنگ و درگیری و به وقوع پیوستن بدترین فاجعه انسانی در جهان تلاش می کنند».

در این بیانیه گفته شده «این گروه با اقدامات جنایتکارانه و نقض گسترده و آشکار حقوق بشر و بی توجهی به قوانین انسانی بین المللی نشان داد که ماهیت تروریستی دارد و برای برقراری صلح جدیت ندارد. فعالیت های جنایتکارانه حوثی ها شامل بمبگذاری خانه های مسکونی و عبادتگاه ها و ستم به اقلیت های مذهبی و کوچ اجباری منتقدان و مخالفان و بازداشت و شکنجه خبرنگاران و فعالان سیاسی و محاصره شهرها و حمله غیر هدفمند به غیر نظامیان و مین گذاری زمینی و دریایی و نابود کردن موسسات اقتصادی یمن و حمله نظامی به منطقه الاعیان المدنیه در خاک سعودی و وابستگی کامل و یکپارچه به برنامه های خرابکارانه رژیم ایران در منطقه می شود. به عنوان مثال، آخرین مورد اقدامات حوثی ها طرح کشتار جمعی کابینه شایسته سالار سیاسی و به هم زدن فرآیند سیاسی در یمن است».

وزارت خارجه یمن تاکید کرد «رژیم ایران با حمایت ایدئولوژیکی و مالی و نظامی و فنی از حوثی ها باعث شد تا این گروه دست به اقدامات تروریستی نابخرادانه بزنند که می توان در این میان به حمله روز ۳۰ دسامبر ۲۰۲۰ به کابینه یمن فرودگاه عدن اشاره کرد. این حمله منجر به کشته و زخمی شدن ده ها نفر شد».

وزارت خارجه یمن توضیح داد «برخی از طرف ها به خصوص گروه های فعال در حوزه امداد رسانی در یمن درباره اوضاع کنونی ابراز نگرانی کرده اند و دولت یمن بیم و نگرانی های مطرح شده را درک می کند. نگرانی ها عمدتا مربوط به معرفی حوثی ها به عنوان سازمان تروریستی خارجی و «عواقب غیر عمدی» احتمالی آن بر فرآیند صلح و شرایط انسانی کشور است. اما با این حال می توان گفت این خود حوثی ها هستند که با دخالت مستمر و آشکار مانعی بر سر راه امداد رسانی هستند. بنابراین حالا که حوثی ها به عنوان سازمان تروریستی خارجی معرفی شده اند می توان به آن به عنوان یک ابزار موثر نگریست که جلوی رفتار بی شرمانه آنان را می گیرد. حوثی ها مانعی برای ارسال کمک رسانی هستند. ضمنا این اقدام حوثی ها را از چپاول و غارت کمک های بشردوستانه بازمی دارد و عاملی است تا آنها دست از توهمات برتری جویانه و برخورداری از حق الهی برای حکمرانی در یمن بردارند و مجبور شوند صادقانه برای برقراری صلح فراگیر و پایدار تلاش کنند». وزارت خارجه یمن گفت «هدف دولت یمن پایان دادن به فجایع ساخته و پرداخته شبه نظامیان حوثی ها است و به این منظور موضع ثابت ما حمایت از اقدام دولت آمریکا برای معرفی حوثی ها به عنوان سازمان تروریستی خارجی است».

وزارت خارجه یمن بر حمایت تمام قد دولت از تلاش های جهانی تحت مدیریت سازمان ملل برای برقراری صلح پایدار و جامع تاکید کرد.

وزارت خارجه خاطر نشان کرد شبه نظامیان حوثی باید از خط مشی تروریستی و اقدامات تروریستی و مانع تراشی در مسیر تلاش های برقراری صلح سازمان ملل دست برداشته و تنش زایی و ستیزه جویی علیه مردم یمن و تخاصم با کشورهای همسایه را کاملا کنار بگذارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای