واشنگتن اقدامات طبقه‌بندی حوثی‌ها به عنوان «گروه تروریستی» را آغاز کرد

واشنگتن اقدامات طبقه‌بندی حوثی‌ها به عنوان «گروه تروریستی» را آغاز کرد

سازمان ملل از واشنگتن می‌خواهد برای اطمینان از رسیدن کمک، موارد استثنایی را تسریع کند
دوشنبه, 11 ژانویه, 2021 - 23:30

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد مطابق ماده ۲۱۹ قانون مهاجرت و ملیت، از قصد خود برای تعیین گروه حوثی مورد حمایت ایران در یمن به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی جهت ابلاغ به کنگره خبر داد.

مایک پمپئو وزیر خارجهٔ ایالات متحده گفت «می‌خواهم سه رهبر حوثی‌ها یعنی عبدالمالک حوثی، عبدالخالق بدرالدین حوثی، و عبدالله یحیی حکیم به عنوان تروریست‌های جهانی تحت تعقیب شمرده شوند».

پمپئو گفت که قراردادن نام حوثی‌ها در این فهرست، ابزار اضافی برای مقابله با فعالیت‌های تروریستی این گروه به عنوان یک گروه شبه‌نظامی مرگبار مورد حمایت ایران در خلیج را فراهم می‌آورد.

پمپئو اعلام کرده‌است که این اقدام با هدف وادار ساختن حوثی‌ها به پاسخگویی در ارتباط با اقدامات تروریستی‌شان از جمله حملات برون‌مرزی که غیرنظامیان، تأسیسات و حمل و نقل دریایی را تهدید می‌کند، و بازداری ایران از فعالیت‌های زیان بخشش در منطقه صورت می‌گیرد.

به گفته پمپئو، این تحریم‌ها همچنین قصد دارد از تلاش‌ها برای رسیدن به صلح، حاکمیت و اتحاد یمن کمک کند که از نفوذ ایرانی‌ها آزاد باشد و با همسایگان خود در صلح قرار بگیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته‌است که حمله شورشیان حوثی در روز ۳۰ دسامبر به فرودگاه شهر عدن از جمله مواردی بوده که در این تصمیم نقش داشته‌است. در جریان آن حمله ۲۷ نفر جان خود را از دست داده بودند.

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده‌است که برنامه‌ای دارد تا با قائل شدن استثناهایی، تأثیر این اقدام را بر فعالیت‌های بشردوستانه کاهش دهد.

مایک پمپئو افزود که با اجرایی شدن این درخواست تا روز ۱۹ ژانویه، وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوزهایی را برای تسهیل «کمک‌رسانی بشردوستانه به یمن» فراهم خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا با تأکید بر اینکه ایران بزرگترین دولت حامی تروریست در جهان است، یادآور شد که سپاه پاسداران تأمین کننده موشک، پهپاد و آموزش نیروهای گروه حوثی‌های یمن است و اجازه داده که این گروه فرودگاه‌ها و سایر زیرساخت‌ها در کشورهای همسایه را هدف قرار دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای