لبنان: تدوین مکانیسمی برای واردات سوخت تولیدکننده برق

لبنان: تدوین مکانیسمی برای واردات سوخت تولیدکننده برق

پنجشنبه, 14 ژانویه, 2021 - 00:15
AFP

وزارت انرژی لبنان و اداره مناقصات این کشور توافق کردند تا مکانیزمی را برای اجازه دادن به واردات «سوخت» و «نفت گاز» جهت تغذیه ایستگاه‌های تولید برق پس از پایان قرارداد شرکت «سوناطراک» الجزایر ایجاد کنند تا از غرق شدن لبنان در تاریکی جلوگیری شود.

به گزارش شبکه «LBC»، دیروز جلسه ای در وزارت انرژی و آب برگزار شد که وزیر موقت ریمون غجر، تیم کاری از این وزارتخانه و مدیر گروه مناقصات جان العطیه، برای پیگیری سازوکار راه اندازی مناقصه واردات سوخت و نفت گاز برای نیروگاه‌های تولید برق حضور داشتند.

طبق این گزارش، دو طرف به توافق رسیدند تا برخی از مراحل اداری و قانونی لازم برای راه اندازی مناقصه واردات سوخت و نفت گاز برای شرکت «برق لبنان» را در اسرع وقت از طریق مناقصات انجام دهند.

 العطیه اعلام کرد که «دفتر شروط آماده است و شامل شرایط رقابتی است».

این امر با توجه به تلاش لبنان برای استفاده از پیشنهاد عراقی‌ها برای تأمین نفت به آن صورت می‌گیرد. سرلشکر عباس ابراهیم مدیرکل امنیت عمومی اعلام کرد که «تیم‌های فنی از عراق و لبنان در حال بحث در مورد جزئیات فنی مواد نفتی هستند که لبنان از عراق وارد خواهد کرد».

او تأکید کرد که «کار در این مورد ادامه دارد و پس از پایان بحث فنی، پرونده به شورای وزیران عراق منتقل می‌شود تا رسما توافق نامه را تصویب کند».

ابراهیم در پاسخ به سؤالی دربارهٔ موانعی که در این پرونده رخ داده‌است، در مصاحبه تلویزیونی با یک کانال عراقی گفت که «در سطح رسمی مذاکرات با طرف عراقی و وزرای مربوطه، ادامه دارد و مهم این است که منافع لبنان محقق شود به گونه ای که به منافع عراق آسیب نرساند».

وی گفت: «ما دو کشور برادر هستیم و به دنبال منافع لبنان و همچنین عراق هستیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای