مرگبارترین حمله اسرائیل به ایران در سوریه

مرگبارترین حمله اسرائیل به ایران در سوریه

ده‌ها شبه نظامی کشته و زخمی شدند.. گمانه زنی دربارهٔ ارتباط اهداف اصابت شده با برنامه هسته ای تهران.. افشای کمک اطلاعاتی ایالات متحده
پنجشنبه, 14 ژانویه, 2021 - 00:30

در جریان حملهٔ هوایی شامگاه چهارشنبه جنگنده‌های اسرائیل به شرق سوریه دست‌کم ۵۷ نفر از شبه‌نظامیان نزدیک به ایران و نیروهای رژیم سوریه کشته شدند. این حمله مرگبارترین حمله ابتدای حملات اسرائیل به سوریه توصیف شده‌است.

این در شرایطی رخ داد که ژنرال آموس یدلین یکی از فرماندهان سابق نیروی هوایی اسرائیل فاش کرد که این حملات که منطقه نزدیک به مرز عراق را هدف قرار داد، «عالی‌ترین مرحله برای حمله به مواضع ایران» است.

وی اشاره کرد که این حملات علاوه بر تهران برای دولت جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده و بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه پیام‌هایی ارسال کرده‌است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد، هدف این حملات انبار مهمات و مواضع نظامی وابسته به ایران، حزب‌الله و نیروهای رژیم سوریه در نزدیکی دیرالزور، و مناطق صحرایی البوکمال و المیادین در شرق سوریه و در نزدیکی مرز عراق بود.

براساس آخرین گزارش این سازمان غیردولتی، از میان کشته‌ها ۱۴ نفر از اعضای ارتش سوریه و ۴۳ نفر دیگر از اعضای سازمان‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران بودند. ۱۶ نفر از جان‌باختگان از اتباع عراق بودند.

طبق این گزارش در این حملات، ۱۱ نفر دیگر از تیپ فاطمیون کشته شدند. به گفته «دیده‌بان»، علاوه بر این، ۳۷ نفر دیگر زخمی شدند که وضعیت برخی از آنها وخیم است.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، این حملات را گزارش داده اما جزئیات بیشتری دربارهٔ آنها نگفته‌است.

رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه این حمله را «مرگبارترین حمله اسرائیل» از سال ۲۰۱۸ به این سو به سوریه خوانده‌است.

در ژوئن ۲۰۱۸، اسرائیل حملات مرگباری را به استان دیرالزور آغاز کرد و باعث کشته شدن ۵۵ نفر، از جمله ۱۶ نیروی رژیم شد.

به گفته عبدالرحمن، حملات اسرائیل چند روز پس از آن صورت گرفت که تیپ «فاطمیون» طرفدار ایران، چهار کامیون پر از سلاح ایرانی را از سمت عراق وارد کرد، که بارهای آن در انبارها در مکان‌های هدف تخلیه شد.

طبق حملات هوایی جداگانه روز سه شنبه، ۱۲ جنگجوی طرفدار ایران در صحرای آلبوکمال کشته و ۱۵ نفر غیرسوری زخمی شدند.

از سوی دیگر، ژنرال نیروهای ذخیره آموس یدلین که در گذشته رئیس بخش سیاسی – نظامی وزارت دفاع اسرائیل بوده، ارزیابی کرد که زیان وارده به سپاه قدس و رژیم ایران در جریان این حمله قابل ملاحظه بوده‌است.

او در گفتگوی رادیویی گفت: این حمله نشان می‌دهد که حتی در دوران ریاست جمهوری بایدن، اسرائیل از تلاش برای جلوگیری از استقرار نیروهای ایرانی در خاک سوریه، دست برنخواهد داشت.

او که یکی از فرماندهان سابق نیروی هوایی اسرائیل است فاش کرد که این حملات که منطقه نزدیک به مرز عراق را هدف قرار داد، «عالی‌ترین مرحله برای حمله به مواضع ایران» است.

وی اشاره کرد که این حملات علاوه بر تهران برای دولت جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده و بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه پیام‌هایی ارسال کرده‌است.

در همین راستا خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام اطلاعاتی آمریکایی ارشد نوشت این حملات با استفاده از اطلاعاتی که ایالات متحده در اختیار اسرائیل قرار داده بود، انجام شدند.

این مقام آمریکایی، که از جزئیات حمله شبانه به سوریه مطلع بود، به این خبرگزاری گفت: «مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه طی دیدار با یوسی کوهن رئیس موساد در واشینگتن، دربارهٔ حمله به سوریه صحبت کرده بود».

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت فردای آن روز جنگنده‌های اسرائیل انبارهای تسلیحات در البوکمال که به عنوان خط لوله ای برای پشتیبانی برنامه هسته ای ایران عمل می‌کند را هدف قرار دادند.

مقام اطلاعاتی آمریکایی در ادامه افشاگری خود گفت که هدف‌های مورد حمله، انبارهای اسلحه رژیم ایران در خاک سوریه بوده و همچنین در برخی انبارها، مواد ذخیره شده بود که رژیم ایران برای ادامه برنامه اتمی خود به آن نیاز دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای