قول یمن برای کاهش تأثیرات بشردوستانه تروریستی‌خواندن حوثی‌ها

قول یمن برای کاهش تأثیرات بشردوستانه تروریستی‌خواندن حوثی‌ها

پنجشنبه, 14 ژانویه, 2021 - 00:00

دولت یمن دیروز (چهارشنبه) از تعهد خود برای همکاری با ایالات متحده در زمینه تلاش جهت کاهش عواقب انسانی بالقوه تصمیم واشینگتن برای تعیین گروه حوثی در لیست تروریسم بین‌المللی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سبأ، أحمد عوض بن مبارک وزیر امور خارجه در دولت یمن در تماس ویدیویی با سفیر ایالات متحده آمریکا در یمن کریستوفر هنزل، ضمن حمایت از تصمیم دولت ایالات متحده برای تعیین شبه نظامیان حوثی به عنوان یک گروه تروریستی، از تلاش‌های دولت آمریکا برای حمایت از روند صلح در یمن قدردانی کرد.

وی اضافه کرد، "تصمیم برای تعیین شبه نظامیان حوثی به عنوان یک گروه تروریستی به یک روش عملی و واقعی در تحت فشار قرار دادن این شبه نظامیان پس از سال‌ها آزمایش ابزار دیپلماتیک کمک خواهد کرد که نتیجه آن افزایش تروریسم و ادامه استفاده از خشونت بوده‌است و حمله تروریستی به فرودگاه بین المللی عدن شاهدی بر این مدعاست".

بن مبارک به سفیر آمریکا گفت: "تصمیم برای تعیین شبه نظامیان حوثی به عنوان یک گروه تروریستی همچنین نفوذ ایران در حمایت از این شبه نظامیان و روابط سازمان‌های تروریستی را محدود می‌کند که منجر به صلح و ثبات در منطقه می‌شود".

بن مبارک در مورد تلاش دولت یمن در کاهش عواقب احتمالی این تصمیم از نظر دسترسی‌های بشردوستانه، توضیح داد که حکومت یمن "این اهمیت را قائل است که به دلیل طبقه بندی این گروه تروریستی، به وضعیت بشردوستانه یمن آسیبی نرسد".

علاوه بر این، منابع یمنی به نقل از سفیر آمریکا گفتند که وی ضمن "محکومیت شدید حمله به فرودگاه بین المللی"، موضع دولت یمن و ادامه کار آن از پایتخت موقت عدن را ستود.

وی همچنین بر "حمایت مداوم کشورش از دولت یمن و وحدت، ثبات و امنیت یمن" و همچنین "ادامه کمک‌های بشردوستانه برای کاهش رنج مردم یمن" تأکید کرد.

از سوی دیگر، سلطان البرکانی رئیس پارلمان یمن، روز سه شنبه در پیامی به مایک پنس معاون رئیس‌جمهور و سنای آمریکا و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان، تصمیم دولت آمریکا برای طبقه‌بندی شبه نظامیان حوثی به عنوان یک گروه تروریستی را "عادلانه" توصیف کرد که "خواسته‌های مردم یمن و نیروهای سیاسی آن را برآورده می‌کند.

در پیام رئیس پارلمان یمن آمده‌است، گروه حوثی مورد حمایت ایران مدعی برتری نژادی و مذهبی است، در حالی که بی شباهت به اقدامات گروه‌های نازی و فاشیست نیست که در جنگ جهانی دوم با طلوع دموکراسی، آزادی و حقوق بشر شکست خوردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای