«باز استقرار» نیروهای ایران در سوریه پس از حمله های اسرائیل

«باز استقرار» نیروهای ایران در سوریه پس از حمله های اسرائیل

مسیر ارتباطی میان بخش های تحت کنترل رژیم و اداره خودمختار کردها
جمعه, 15 ژانویه, 2021 - 00:15

اسرائیل در قالب رویکرد «جلوگیری از باز استقرار» نیروهای ایران در سوریه دست به مرگبارترین حملات خود در این کشور زد و به دنبال این حمله ها روز پنجشنبه (۱۴ ژانویه) خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه شبه نظامیان وابسته به سپاه پاسداران دست به «باز انتشار» در بخش های گسترده استان دیر الزور واقع در شرق سوریه زدند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد «باز انتشار نیروهای ایرانی و شبه نظامیان وابسته به آنها در خود شهر دیر الزور و نیز در دو شهر البوکمال و المیادین واقع در شرق استان مرزی دیر الزور بین سوریه و عراق انجام شده است».

این سازمان افزود «برخی مواضع این نیروها در اطراف بخش های یاد شده تخلیه شده و بخشی از گروه های شبه نظامی از ترس حملات احتمالی جدید اسرائیل در برخی از محله های مسکونی و گروه دیگر در تاسیسات گروه های شبه نظامی وابسته به ایران مستقر شده اند».

دیده بان حقوق بشر سوریه ضمن تاکید مجدد بر آمار تلفات جانی نیروهای رژیم سوریه و نیروهای ایرانی و شبه نظامیان وابسته گفت ۵۷ نفر کشته شده اند. اما با این حال این آمار با اعداد منتشر شده در رسانه های حکومتی ایران همخوانی ندارد.

 خبرگزاری تسنیم به نقل از یک فرمانده عملیات میدانی گروه فاطمیون در سوریه تاکید کرد هیچ نیرویی از فاطمیون در حملات اسرائیل کشته نشده است.

از سوی دیگر، اداره خودمختار کردها در سوریه و نیروهای سوریه دموکراتیک مسیر ارتباطی جدید با بخش های تحت کنترل رژیم سوریه افتتاح کردند.

 اداره خودمختار و نیروهای سوریه دموکراتیک کنترل بخش هایی از حومه شرقی دیر الزور و تمام حومه شمالی دیر الزور و کرانه غربی رود فرات را در اختیار دارند.

ساکنان این مناطق از طریق گذرگاه «الصالحیه» می توانند به کرانه دیگر که دست رژیم سوریه است تردد کنند.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای