روسیه آماده «رسیدگی» به نگرانی‌های اسرائیل در سوریه است

روسیه آماده «رسیدگی» به نگرانی‌های اسرائیل در سوریه است

یک میلیون نفر در الحسکه با «جنگ آب» ترکیه روبرو هستند
سه شنبه, 19 ژانویه, 2021 - 00:00

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، روز گذشته، در موضع‌گیری قابل توجهی، بر «رسیدگی» به نگرانی‌های اسرائیل در سوریه تأکید کرد و گفت که کشورش استفاده از سرزمین‌های سوریه علیه دولت عبری را رد می‌کند.

لاوروف بعد از ظهر روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر مسکو اعلام کرد که کشورش به اسرائیل پیشنهاد داده تهدیدهای امنیتی احتمالی صادره از خاک سوریه را بدان اطلاع دهد تا رسیدگی به آنها را بر عهده بگیرد و در نتیجه، این کشور به صحنه درگیری‌های منطقه ای تبدیل نشود.

او همچنین اضافه کرد: روسیه نمی‌خواهد خاک سوریه علیه اسرائیل استفاده شود یا این که همان گونه که بسیاری می‌خواهند، به عنوان صحنه رویارویی ایران و اسرائیل مورد استفاده قرار گیرد.

وزیر امور خارجه روسیه بدون اشاره به ایران افزود: «همکاران اسرائیلی عزیز ما، اگر به مدارکی دست یافتید که کشور شما از جانب خاک سوریه تهدید می‌شود، آنها را به سرعت گزارش کنید و ما همه تدابیر لازم برای خنثی کردن تهدیدات را به کار می‌بندیم».

او در ادامه تأکید کرد که کشورش تاکنون هیچ گونه پاسخ محسوسی به این پیشنهاد خود به اسرائیل دریافت نکرده با این حال همچنان به ارائه آن ادامه خواهد داد.

این اولین بار است که لاوروف فاش می‌کند که کشورش به طرف اسرائیلی پیشنهاد مبادله اطلاعات در مورد تهدیدهای احتمالی دولت عبری با این تعهد که مسکو با این تهدیدها مقابله خواهد کرد را ارائه داده‌است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین گفت: روسیه به مقابله نظامی با آمریکا در سوریه نمی‌پردازد و تماس‌هایی با آمریکا از طریق کانال‌های نظامی برای جلوگیری از اصطکاک داریم.

او در ادامه خواستار عدم استفاده از زور علیه مواضع متعلق به دولت سوریه شد. لاوروف در پاسخ به سؤالی در مورد حملات مکرر اسرائیل به سایت‌های سوریه گفت که مسکو «هماهنگی شدیدی با تل آویو دارد».

این در حالی است که وزارت خارجه سوریه در بیانیه ای که دوشنبه از طرف این وزارتخانه صادر شد، آنچه در برخی رسانه‌ها دربارهٔ برگزاری جلسات بین مقامات دمشق و اسرائیل در پایگاه حمیمیم روسیه گزارش شده را «به‌طور قاطع» تکذیب کرد.

از سوی دیگر، اهالی شهر الحسکه در اعتراض به اقدام ترکیه در قطع آب شرب این منطقه تجمع کردند.

نیروهای ارتش ترکیه همچنین مانع ورود کارشناسان سازمان آب سوریه به ایستگاه العلوک شدند.

پس از اینکه ترکیه از شنبه گذشته کار خود را در ایستگاه آب العلوک متوقف کرد، یک میلیون نفر از مردم حسکه و ساکنان اردوگاه‌ها که در سراسر استان گسترش یافته‌اند به دلیل محرومیت از آب آشامیدنی و ترس بین‌المللی و محلی در مورد شیوع ویروس کرونا، با وضعیت فاجعه باری روبرو هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای