شرط اسرائیل برای رابطه با ترکیه: بستن دفتر حماس در استانبول

شرط اسرائیل برای رابطه با ترکیه: بستن دفتر حماس در استانبول

سه شنبه, 19 ژانویه, 2021 - 12:00
تظاهرکنندگان علیه سیاست های نخست وزیر اسرائیل روز گذشته در قدس (رویترز)

منابع سیاسی در تل آویو از آمادگی دولت اسرائیل برای عادی سازی رابطه با ترکیه به شرط برچیده شدن دفتر حماس در استانبول خبر دادند.

روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت به نقل از این منابع نوشت: دفتر حماس در استانبول در عمل، «دفتر شاخه نظامی جنبش است که از چند سال گذشته تاکنون برای هدایت فعالیت‌های تروریستی در کرانه باختری، استخدام فلسطینی‌ها برای انجام فعالیت‌های تروریستی و تأمین مالی آنها با انتقال پول به زیرساخت‌های نظامی (حماس) و افرادش استفاده می‌شود».

اسرائیل تأکید کرد که بازگشت روابط دیپلماتیک میان دو طرف و نیز بازگشت سفیر تل‌آویو به آنکارا مشروط به توقف فعالیت‌های حماس در استانبول و توقف این گونه فعالیت‌ها است.

به دنبال توقف کشتی «مرمره» و چندین قایق در «ناوچه آزادی» برای رفع محاصره نوار غزه از سوی اسرائیل، از سال ۲۰۱۰ روابط سیاسی بین اسرائیل و ترکیه در تنش بوده‌است.

در سال ۲۰۱۸، هنگامی که کار به اخراج سفرا رسید، این وضعیت بحرانی تر شد. اقدامی که از آغاز روابط رسمی ترکیه و اسرائیل، در سال ۱۹۴۹، زمانی که ترکیه به عنوان اولین کشور با اکثریت مسلمان اسرائیل را به رسمیت شناخت، بی‌سابقه است.

با این حال، قابل توجه است که این بحران بر روابط بسیار پیشرفته اقتصادی، تجاری و گردشگری بین دو کشور تأثیر منفی نگذاشت، بلکه دامنه این روابط گسترش یافت و پس از جنگ سوریه، بندر حیفا به ایستگاه اصلی تجارت ترکیه به جهان عرب (از طریق اردن) تبدیل شد. حجم مبادلات تجاری دو کشور اکنون بیش از ۶ میلیارد دلار است.

پیش از این، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در صحبت با خبرنگاران بعد از نماز جمعه در شهر استانبول گفته‌است، ترکیه مایل به داشتن روابط بهتر با اسرائیل است و مذاکرات دو طرف در سطح اطلاعاتی ادامه دارد.

او افزود: ترکیه مشکلاتی با افراد در رده‌های بالا در اسرائیل دارد و اگر به خاطر این مشکلات نبود روابط آنها می‌توانست بسیار متفاوت باشد. اسرائیل می‌خواهد به سیاست‌هایش در قبال فلسطین ادامه دهد اما اقدامات آنها در آنجا «غیرقابل قبول» هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای