ادامه بحران کمبود دارو در لبنان.. شیرخشک نوزادان ناپدید شد

ادامه بحران کمبود دارو در لبنان.. شیرخشک نوزادان ناپدید شد

۳۰۰ داروخانه درهای خود را بسته‌اند.. مشکلات روزمره با مشتریان
سه شنبه, 19 ژانویه, 2021 - 12:00

قفسه‌های کاملاً خالی در بیشتر داروخانه‌های لبنان نشان دهنده میزان بحرانی است که بخش بهداشت با آن دست و پنجه نرم می‌کند، در این میان، بخش داروسازی از مشکل عمده رنج می‌برد؛ نخست بحران نرخ ارز و دیگری تب ذخیره دارو از سوی لبنانی‌ها از ترس افزایش یارانه، که در صورت تصویب، منجر به افزایش ۶ برابری قیمت‌ها می‌شود.

همه تضمین‌ها و اظهارات اطمینان بخش از سوی وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت پارلمان این کشور، تاکنون تأثیری در کاهش وحشت و حرص و ولع لبنانی‌ها نداشته‌است.

مردم لبنان مقادیر زیادی دارو، از جمله داروهایی که نیازی به آنها ندارند، ذخیره می‌کنند، دلیل اصلی بحران کمبود داروست.

غسان الامین رئیس سندیکای داروسازان به الشرق الاوسط تأکید می‌کند که «میزان دارو در خانه‌های مردم بیشتر از انبارها و نمایندگان توزیع و فروش است».

کریم جباره رئیس سندیکای واردکنندگان دارو نیز در گفتگو با الشرق الاوسط اظهار کرد که طی ۱۵ روز، ۲۰۰ هزار بسته «آسپرین» (دارویی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند) و ۲۵۰ هزار بسته «Aspicot» که جایگزینی برای «آسپرین» است، در بازار عرضه شد. با این وجود، این دو دارو در بیشتر داروخانه‌ها یافت نمی‌شود.

بخش عمده ای از کمبود دارو، شامل شیر خشک نوزادان شده‌است که فروش آن به دست داروخانه‌ها محدود شده‌است.

دکتر ریشار الخویری صاحب داروخانه به الشرق الاوسط گفت: «در بحث شیرخشک شیرخواران یک بحران واقعی وجود دارد که در نتیجه ذخیره آن توسط تعداد زیادی از لبنانی‌ها، علاوه بر سهمیه تایید شده برای توزیع آن، به وجود آمده‌است».

یک پزشک متخصص اطفال به الشرق الاوسط گفت که «شیر نایاب عمدتا برای گروه سنی یک سال به بالا است، زیرا یارانه ای دریافت نمی‌کند و به احتمال زیاد به دلیل نگرانی از تصویب برنامه وزارت بهداشت و افزایش احتمالی قیمت آن ذخیره می‌شود».

یک سرپرست خانوار که ترجیح داد نامش فاش نشود، اظهار کرد که وی با پیش‌بینی بحران موجود، ۷۰ شیشه شیرخشک برای نوزاد خود خریداری کرده‌است، اما امروز بسته‌های غذای کودک را که در ۶ ماهگی به‌طور موازی با شیر مصرف می‌کند، نایاب شده‌است.

غسان الامین رئیس سندیکای داروسازان همچنین گفت که «راه حل این است که نخست وزیر تعیین شده و رئیس کل بانک مرکزی لبنان به طور آشکار به مردم لبنان اعلام کند که دارو از تنش‌ها و فشارها جهت اطمینان به شهروند و خنثی کردن روند جلوگیری از ذخیره سازی، در امان خواهد بود».

رئیس سندیکای واردکنندگان دارو نیز معتقد است که «آنچه در اسرع وقت لازم است مقامات مربوطه در این بخش اعلام کنند که بانک مرکزی لبنان بودجه مشخصی را برای حمایت از دارو رزرو کرده‌است و این مقدار تا پایان سال ۲۰۲۱ کافی است و بنابراین قیمت دارو افزایش نخواهد یافت».

دلایل سهمیه ای شدن توزیع دارو به داروخانه‌ها محدود به کمبود مقادیر وارداتی نیست، بلکه به مهار قاچاق کالا در دوره گذشته نیز مربوط می‌شود. تاکنون چندین عملیات قاچاق مواد مخدر خنثی شده‌است.

وزارت بهداشت همچنین تعدادی از داروخانه‌ها را تعطیل کرده و انبارهایی را که داروها را ذخیره می‌کردند به منظور قاچاق یا فروش آن با قیمت‌های دو برابر را تحت پیگرد قرار داده‌است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای