باران‌های شدید رنج آوارگان ادلب را دوچندان کرد

باران‌های شدید رنج آوارگان ادلب را دوچندان کرد

گزارش میدانی "الشرق الاوسط" از اردوگاه‌های شمال غربی سوریه 
یکشنبه, 24 ژانویه, 2021 - 00:45

طوفان و بارش شدید باران همراه با وزش باد که از اواسط ماه جاری آغاز شد، باعث غرق و تخریب صدها چادر آوارگان در شمال غربی سوریه شد، به طوری که شرایط سخت انسانی را تشدید کرد و هزاران آواره را در میان وخامت و ضعف خدمات بشردوستانه توسط سازمان ها و مقامات مسئول سرگردان کرد. 

"ام یاسین" بیوه ای است که خانواده اش 7 عضو دارد. وی از خان شیخون ، جنوب ادلب آواره شده و در "اردوگاه امید" در شهر سرمدا در مرز ترکیه زندگی می کند. او به الشرق الاوسط می گوید: "دو روز پیش، ناگهان باران های سیل آسا شروع به بارش کردند و بیش از 4 ساعت بدون توقف ادامه یافتند ، و به دنبال آن سیلاب به راه افتاد، ده ها خانواده وادار به ترک چادرها کرد تا از غرق شدن فرار کنند، که در نهایت منجر به غرق شدن و وارد شدن خسارت به نزدیک به 100 چادر شد. "

از سوی دیگر، محمود عواد مدیر "اردوگاه البرکه" در نزدیکی شهر مرزی اطمه به الشرق الاوسط می گوید: "ما قبل از شروع زمستان از خیلی از مقامات مسئول خواسته بودیم که مسیل هایی را برای هدایت سیلاب به جایی دورتر از اردوگاه ها برای محافظت از غرق شدن فراهم کنند، اما هیچ پاسخی دریافت نکردیم". 

او می افزاید: "سیلاب هایی که طی دو روز گذشته تشکیل شدند، باعث شدند ساکنان اردوگاه ما و سایر اردوگاه ها که بیش از دو هزار نفر در آن زندگی می کنند ، سه شب را در فضای باز سپری کنند. به همراه جوانان اردوگاه به صورت دستی آب را تخلیه کردیم".

زاهر الحموی یک فعال بشردوستانه در گفتگو با الشرق الاوسط اظهار می کند که "تعداد اردوگاه های متأثر از طوفان باران و وزش باد شدید طی روزهای گذشته به 145 اردوگاه رسیده است". 

به گفته او، از جمله این اردوگاه ها می توان به اللبن، المختار و السبیل در نزدیکی روستای كفر یحمول، اردوگاه السلام در نزدیكی الشیخ بحر، اردوگاه های الغرباء، التکافل، الامانه و الكرامه در نزدیكی شهر اطمه، اردوگاه های عطشان، الامل و الخیر در نزدیکی سرمدا، اردوگاه الدویلیه در نزدیکی کفر تخاریم و برخی اردوگاه های دیگر در شمال ادلب اشاره کرد.

وی اضافه می کند که بیش از 400 هزار آواره تحت تأثیر باران های سیل آسا قرار گرفته اند و در حال حاضر با شرایط انسانی بسیار دشواری روبرو هستند.

از سوی دیگر، مسئول دفاع مدنی در اطمه از دریافت درخواست هایی از چندین اردوگاه در منطقه برای کمک خبر می دهد اما می گوید که کمبودها و نقاط ضعف ما مانع از کمک به همه اردوگاه ها می شود. از برخی اردوگاه ها آب تخلیه کرده ایم ، زهکش های آب را باز کرده و با جابجایی آنها تا آنجا که ممکن است به آوارگان کمک کردیم.

همزمان ، سامر الاحمد فعال میدانی می گوید که بیشتر اردوگاه ها برای آوارگان در شمال غربی سوریه در زمین های کشاورزی ایجاد شده اند. دلیل و تمایل آوارگان برای ایجاد اردوگاه در زمین های کشاورزی و دره ها به دلیل مجاورت آنها با شهرها و دسترسی آنها به خدمات است.

مسئول تیم پاسخگویی نیز می گوید: در حال حاضر به برخی از اردوگاه هایی که در اثر باران شدید، طوفان و وزش باد آسیب دیده اند خدماتی از جمله باز کردن راه ها و تخلیه آب برای جلوگیری از خطر سیل ارائه می شود.

خسارت واردشده توسط این سازمان در حال ارزیابی است، همچنین برنامه اضطراری وجود دارد كه طی دو روز آینده برای تهیه پتو ، تشک ، برخی از لوازم بهداشتی و پخت و پز و مایحتاج خانواده های آسیب دیده تهیه می شود. 

یک مقام مسئول نیز تعداد خانواده های آسیب دیده را بیش از دو هزار خانواده عنوان می کند و می گوید: این خانواده ها نیاز به تلاش همه جانبه سازمان های بشردوستانه و نهادهای بین المللی برای ارائه کمک دارند زیرا آنها در نتیجه خسارت شدید ناشی از سیل و غرق شدن چادرهایشان در وضعیت بغرنجی به سر می برند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای