افغانستان، طالبان را به بی‌توجهی به گفتگوها متهم کرد

افغانستان، طالبان را به بی‌توجهی به گفتگوها متهم کرد

سه شنبه, 26 ژانویه, 2021 - 21:30
سلاح های مصادره شده از طالبان توسط نیروهای افغان در استان هلمند (EPA)

هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان، روز سه شنبه این گروه را متهم کردند که بیش از یک هفته از پیوستن رسمی به این گفتگوهای صلح پرهیز کرده‌است، مسئله ای که شورشیان آن را انکار کردند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مذاکراتی که در ماه سپتامبر آغاز شد، به دلیل اختلاف نظر در مورد دستور کار و چارچوب اساسی بحث‌ها و تفاسیر مذهبی، به سرعت بن‌بست خورد و وقفه‌های طولانی در آن ایجاد شد. 

نادر نادری عضو هیئت گفت‌وگوکنندهٔ دولت افغانستان در پستی در توییترش گفته‌است که تأمین صلح و پایان جنگ، از اولویت‌های دولت و مردم افغانستان است.

نادری افزود که هیئت گفت‌وگوکنندهٔ صلح دولت افغانستان، با خلوص نیت برای تأمین صلح، در دوحه حضور دارد؛ اما ۹ روز است که هیئت طالبان آمادهٔ برگزاری نشست رسمی و بحث برای پایان جنگ نشده‌است. 

طالبان اتهام مبنی بر به تعویق انداختن مشارکت رسمی و مستقیم با طرف دولت توسط طالبان را رد کرد. 

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر «گزارش‌های مربوط به به تعویق انداختن نامعلوم مذاکرات افغانستان صحت ندارند» و دو طرف «با یکدیگر در تماس هستند».

نعیم تأکید کرد: «هیچ مذاکره مداومی که به‌طور روزانه انجام شود وجود ندارد، زیرا ممکن است نیاز به جلسات داخلی وجود داشته باشد».

گفتگوها به‌طور موقت در اواسط ماه دسامبر متوقف شد، زیرا مذاکره کنندگان دو طرف تصمیم گرفتند هفته‌ها متوقف شوند.

از زمان از سرگیری مذاکرات در اوایل ژانویه، هیئت طالبان جلسات زیادی را با گروه‌های دیگر به ویژه با مقامات ایرانی در تهران و معاون نخست‌وزیر سابق اندونزی در دوحه برگزار کرده‌است.

یک منبع دولتی نزدیک به مذاکرات به خبرگزاری فرانسه گفت: «به نظر می‌رسد که آنها در تلاشند تا وقت کشی کنند و فشار را بر ما افزایش دهند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای