کشف یک مجموعه باستانی متعلق به دوران امپراتوری یونان و روم

کشف یک مجموعه باستانی متعلق به دوران امپراتوری یونان و روم

این مجموعه شامل چندین مومیایی و طلسم و تراشه های طلا و نقاب مرمر می شود
یکشنبه, 31 ژانویه, 2021 - 20:15

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر گفت یک گروه باستان شناسی که از محققان مصری و دانشگاه سانتو دومینگو جمهوری دومینکن تشکیل شده موفق به کشف ۱۶ گوردخمه سنگی در اسکندریه شدند.

دکتر کتلین مارتینز رییس این گروه باستان شناسی بوده که در معبد تاپیروس مگنا واقع در غرب اسکندریه کاوش و حفاری می کردند. این گوردخمه ها در دوره امپراتوری یونان و روم رواج داشتند.

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر در بیانیه ای که روز جمعه (۲۹ ژانویه) منتشر شد افزود «تیم باستان شناسی تعدادی مومیایی شده در گوردخمه ها پیدا کردند که خوب نگهداری نشده اند اما ویژگی های مومیایی کردن آنها نشان می دهد که متعلق به دوران امپراتوری یونان و روم هستند. این گروه همچنین بقایای پوشش مقوایی طلاکاری شده و تعدادی طلسم از جنس تراشه های طلا پیدا کرده اند. در آن دوران این طلسم را به شکل زبان درست می کردند و توی دهان فرد فوت شده می گذاشتند تا در جهان دیگر بتواند در دادگاه اوزیریان حاضر شده و حرف بزند».

مارتینیز اظهار کرد «مقواها و پوشش دو تا از مومیایی ها بسیار خوب و سالم مانده است. بقایای مقواهای طلاکاری شده و زیورآلات طلاکاری شده یکی از آنها خدای اوزیریس، خدای مردگان و جهان زیرزمینی را نشان می دهد. مومیای دوم تاج آتف با دو شاخ پوشیده و یک مار کبرا روی پیشانی اش حک شده است. روی سینه این فرد مومیایی شده یک گردنبند پهن طلاکاری شده است که از آن سر شاهین آویزان شده. حوروس (یکی از خدایان مصر باستان) سری به شکل شاهین داشت».

از سوی دیگر، دکتر خالد ابو الحمد مدیر کل سازمان آثار باستانی اسکندریه گفت «این گروه باستانی شناسی تعدادی زیورآلات قدیمی و باستانی هم پیدا کرده که می توان در این میان به نقاب ویژه مراسم خاکسپاری اشاره کرد که به یک زن تعلق دارد. همچنین ۸ تراشه طلا و ۸ نقاب از جنس مرمر متعلق به دوره امپراتوری یونان و امپراتوری روم کشف شده است. این نقاب ها با دقت بسیار بالا طراحی شده اند و طرح چهره صاحبان نقاب ها به خوبی قابل شناسایی است».

این گروه باستان شناسی در ده سال گذشته با کشف مجموعه بزرگی از زیورآلات و اشیای باستانی منجر به تغییر تصور و برداشت علاقمندان نسبت به معبد تاپیروس مگنا شده است. تعدادی سکه در دیوارهای معبد پیدا شده که روی آنها اسم و عکس ملکه کلئوپاترا حک شده. قطعات چندین مجسمه هم کشف شده و گمان می رود که آنها را در راهروهای این معبد می گذاشتند. چند تابلو درباره تاسیس این معبد هم کشف شده که نشان می دهد توسط فرعون بطلمیوس چهارم ساخته شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای