هشدار بین‌المللی در مورد عواقب «انحصار واکسن»

هشدار بین‌المللی در مورد عواقب «انحصار واکسن»

اقدامات سعودی برای جلوگیری از «موج دوم» در سالگرد «هواپیمای ووهان»
سه شنبه, 2 فوریه, 2021 - 00:30
بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در بازدید روز گذشته خود از یک مرکز واکسیناسیون در شهر بتلی، یورکشایر غربی (رویترز)

در سایه پیش‌بینی‌ها دربارهٔ تسریع روند واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در کشورهای اتحادیه اروپا، یک متخصص در سازمان بهداشت جهانی دربارهٔ آنچه «جنگ تجاری و ژئوپلیتیک باز» خوانده که تعیین می‌کند چه کسی واکسیناسیون را آغاز می‌کند و چه زمانی صورت بگیرد، صحبت کرد.

این متخصص افزود که پیروز واقعی در این جنگ شرکت‌های داروسازی و همچنین ویروسی است که به دلیل ظهور جهش‌های جدید و شاید سریع تر در غیاب استراتژی جهانی برای واکسیناسیون، شیوع خواهد یافت.

طی ماه‌های گذشته، سازمان بهداشت جهانی هشدار نسبت به کشورهای ثروتمند را متوقف نکرده‌است که کمپین‌های واکسیناسیون علیه Covid-19 برای ریشه کن کردن همه گیر به تنهایی کافی نیست، مگر اینکه واکسن‌ها به موقع در همه کشورها توزیع شود.

 مقامات بهداشت جهانی همچنین در مورد عواقب اقدامات شبه انحصاری و رقابت شدید بین کشورها برای به دست آوردن مقادیر واکسن که اغلب بیش از نیاز آنها است، هشدار دادند.

در همین حال، یک سال از خارج کردن ۱۰ دانشجوی سعودی از شهر ووهان کانون شیوع ویروس در چین با پروازی اختصاصی گذشته‌است.

در سالگرد این مناسبت، اقدامات لازم برای مقابله با موج دوم احتمالی صورت گرفته‌است، اما این تجربه با وضعیت قبلی متفاوت است، زیرا بیشتر مردم پادشاهی عربی سعودی از خطر ویروس آگاه شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای