کاوشگر اماراتی امل سه شنبه بر سطح مریخ فرود می آید

کاوشگر اماراتی امل سه شنبه بر سطح مریخ فرود می آید

دوشنبه, 8 فوریه, 2021 - 00:15
عکس: عکسی که ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۰ از پرتاب کاوشگر اماراتی امل به مریخ در مقر مرکز فضایی محمد بن راشد در دبی گرفته شد (فرانس پرس)

کاوشگر امل امارات سه شنبه (۹ فوریه) به مریخ می رسد. ماموریت امل تحقیق در مورد مریخ است. در حالیکه امل اولین کاوشگری است که توسط کشورهای عرب به مریخ فرستاده می شود دو فضاپیمای دیگر نیز در راه مریخ هستند و قرار است ماه فوریه بر سطح سیاره سرخ فرود بیایند. فضاپیماهای امارات و چین و آمریکا در طی بازه چند هفته ای و زمانی پرتاب شدند که زمین و مریخ در موقعیت مناسبی در مدارشان به دور خورشید قرار داشتند.


اگر کاوشگر امل به مقصد برسد امارات پنجمین کشوری خواهد بود که به مدار مریخ می رسد و چین یک روز دیرتر به سیاره سرخ وارد می شود. در حالیکه چیزی تا رسیدن کاوشگر اماراتی به مریخ نمانده تمامی بناها و آثار دیدنی امارات در شب به رنگ قرمز درخشیدند. در شبکه های اجتماعی نهادهای دولتی عکس هایی از کاوشگر امل منتشر شده است. قرار است برنامه گسترده و باشکوهی در برج خلیفه امارات، بلند ترین برج جهان اجرا شود.

فضاپیمای «تیان ون ۱» چین و فضاپیمای «استقامت ۲۰۲۰» آمریکا روی سطح مریخ فرود می آیند اما کاوشگر امل امارات یک سال مریخی معادل ۶۷۸ روز این سیاره را دور خواهد زد.


آمریکا و هند و اتحاد جماهیر شوروی سابق و آژانس فضایی اروپا تا حالا مریخ نورد به سیاره سرخ فرستاده اند.


کاوشگر اماراتی امل ماه ژوئیه پارسال با موفقیت از ژاپن پرتاب شد. به گفته مقام های اماراتی «امل» در حال حاضر «مهم ترین و پیچیده ترین» ماموریت خود را انجام می دهد و به احتمال ۵۰ درصد در مدار مریخ قرار می گیرد.


در این مرحله سرعت فضاپیما باید به اندازه کافی کاهش پیدا کند و توسط جاذبه مریخ به پایین کشیده شود. این مرحله بسیار حساس ساعت ۱۹:۳۰ شب به وقت امارات (۱۵:۳۰ به وقت گرینویچ) آغاز می شود.


فضاپیما باید پیش از ورود به مدار سرعتش را کاهش دهد و برای این کار به مدت ۲۷ دقیقه ۶ موتور رپتور خود را می سوزاند و در نهایت سرعتش اتوماتیک از ۱۲۱ هزار کیلومتر به ۱۸ هزار کیلومتر در ساعت می رسد. نصف سوخت فضاپیما اینجا مصرف می شود. ظرف ۱۱ دقیقه یک سیگنال رادیویی از کاوشگر امل به زمین می رسد.


عمران شرف مدیر پروژه این ماموریت گفت «امارات نخستین کشوری است که امسال به سیاره سرخ می رسد و این مایه افتخار و مباهات است».


او افزود «ما سهم کوچکی در همکاری فضایی داریم. به نظر ما این رقابت نیست بلکه یک نوع تلاش و همکاری به شمار می رود».


کاوشگر امید ماموریت دارد تا اطلاعات متنوعی از جو و آب و هوای مریخ جمع آوری کند و مقدمه ای برای دستاوردهای علمی بزرگ فراهم سازد. در واقع این کاوشگر بخشی از هدف بزرگ و اصلی یعنی ساخت مستعمره انسانی بر سطح سیاره مریخ در ۱۰۰ سال آینده است.


این اولین ماموریت بین سیاره ای جهان عرب است و دست اندرکاران آن امیدوارند تا الهام بخش جوانان منطقه ای باشد که بخش های گسترده ای از آن گرفتار جنگ و درگیری و مشکلات اقتصادی است.


کاوشگر امید با ۳ نوع حسگر به تشخیص و اندازه گیری جو می پردازد و قرار است اطلاعات جمع آوری شده سپتامبر ۲۰۲۱ به زمین برسد.


کاوشگر «تیان ون ۱» چین یا «پرسش از آسمان» روز چهارشنبه (۱۰ فوریه) به مریخ می رسد.


سازمان ملی فضای چین گفت «کاوشگر تیان ون ۱ موفق به ارسال نخستین عکس از مریخ شده است. این عکس سیاه سفید که جمعه فرستاده شد از فاصله ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار کیلومتری از مریخ ثبت شده و یک توده گاز و چند سوراخ عظیم را نشان می دهد».


تیان ون ۱ ترکیبی از یک مدارگرد است و یک سطح نورد چند چرخه بوده که خاک مریخ را بررسی می کند.


سطح نورد مبتنی بر انرژی خورشیدی ۲۴۰ کیلوگرمی در ماه مه بر سطح مریخ فرود می آید.


چین امیدوار است که در نخستین ماموریت مستقل مریخی خود بتواند یکجا به تمامی دستاوردهای ۶ ساله آمریکا در سفر به مریخ از دهه شصت میلادی تا کنون دست پیدا کند. بدین معنا که کاوشگر در مدار قرار بگیرد و مدار گرد بر سطح مریخ فرود بیاید و سطح نورد ماموریتش را انجام دهد.


پرتاب مدارگرد چینی – روسی در ۲۰۱۱ شکست خورد و این پروژه مشترک به جایی نرسید.


فضاپیمای رباتیکی «استقامت» ناسا به دنبال یافتن شواهد و نشانه هایی از حیات باستانی و زندگی میکروبی حدود ۳ میلیارد سال پیش در مریخ است. یک بالگرد کوچک هم به همراه این فضاپیما فرستاده شده و در اقدام بی سابقه روی سیاره دیگر به جز زمین به پرواز درخواهد آمد.


اگر فضاپیمای آمریکایی ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ به مقصد برسد پنجمین کاوشگر آمریکایی خواهد بود که از سال ۱۹۹۷ تا کنون به سطح مریخ رسیده است.


هدف از ماموریت دو ساله این کاوشگر جستجوی نشانه های حیات در مریخ در گذشته است.


این کاوشگر در اقدامی بی سابقه ۳۰ نمونه سنگ جمع آوری می کند و محلی برای نگهداری آن ها پیدا می کند. نمونه سنگ های جمع آوری شده در ماموریت بعدی فضا پیمای اروپایی آمریکایی دستکم در سال ۲۰۳۱ به زمین برخواهند گشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای