الحشد اربیل را تهدید کرد: درباره حمله فرودگاه شکایت می‌کنیم

الحشد اربیل را تهدید کرد: درباره حمله فرودگاه شکایت می‌کنیم

آمریکا و اروپا حمله موشکی به اربیل را محکوم کردند
چهارشنبه, 17 فوریه, 2021 - 23:30

حمله موشکی شامگاه دوشنبه به اربیل و فرودگاه بین‌المللی آن، جایی که نیروهای آمریکایی در آن حضور دارند، باعث افزایش تنش بین منطقه کردستان و نیروهای الحشد الشعبی شد و طرفین در مورد مسئولیت حمله موشکی اتهاماتی را رد و بدل کردند.

 علی الحسینی سخنگوی محور شمال در سازمان الحشد الشعبی عراق به اتهامات حزب دموکرات کردستان درخصوص حمله راکتی دوشنبه شب به نزدیکی فرودگاه اربیل پاسخ داد و گفت: «اتهامات حزب دموکرات کردستان علیه الحشد الشعبی باطل است و از قبل برنامه ریزی شده بود». 

الحسینی گفت: «موشک هایی که فرودگاه بین المللی اربیل را هدف قرار داد، از مناطق تحت کنترل و نفوذ نیروهای پیشمرگه شلیک شد و الحشد الشعبی یا هرگونه نیروی رسمی دیگری هیچ حضوری در این مناطق ندارد».

پیش از آن، در بیانیه صادره از محمود محمد به عنوان سخنگوی حزب دموکرات کردستان عراق آمده است که «یک گروه قانون شکن در پوشش الحشد الشعبی و امکانات و امتیازات و زیر چتر آن حمله راکتی دوشنبه شب به داخل شهر اربیل را در چارچوب اقدامی ناجوانمردانه برای برهم زدن امنیت و ثبات و آرامش مرکز اقلیم کردستان عراق مرتکب شد». 

این بیانیه افزود: «حزب دموکرات کردستان عراق ضمن اینکه این اقدام تروریستی پلید را محکوم می کند، از دولت فدرال و ائتلاف بین المللی و پیش از آنها آمریکا می خواهد که همزمان با محکوم کردن این اقدامات تجاوزگرانه، به سرعت در زمینه اجرای تحقیق و مجازات مسئولان این حمله براساس قانون وارد عمل شوند».

بیانیه سخنگوی حزب دمکرات کردستان می افزاید: «بر همگان روشن است که این مجموعه، به دلیل افکار و اندیشه های نژادپرستانه و متحجرانه، توانایی دیدن پیشرفت، امنیت و رفاه مردم اقلیم کردستان را ندارند و نمی توانند همزیستی قومیتی و دینی مردم در اقلیم کردستان را ببینند. به همین دلیل، چشم و گوش بسته، اقدام به اجرای دستورات دیکته شده می کنند».

از سوی دیگر،  وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، و بریتانیا در بیانیه مشترکی حمله روز دوشنبه در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق را که در آن یک پیمانکار غیرنظامی کشته و یک نظامی آمریکایی زخمی شدند، را با «شدیدترین لحن» محکوم کرده اند. 

در این بیانیه آمده است: «دولت‌های ما با همدیگر از تحقیقات دولت عراق در مورد این حمله با هدف محاکمه عاملان آن حمایت خواهد کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای