ورود تمام قد سعودی برای ختم پرونده سد النهضه.. خارطوم سفیر خود را در آدیس آبابا احضار کرد

ورود تمام قد سعودی برای ختم پرونده سد النهضه.. خارطوم سفیر خود را در آدیس آبابا احضار کرد

امضای توافق‌نامه پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین سودان و سعودی
پنجشنبه, 18 فوریه, 2021 - 00:00

احمد عبدالعزیز قطان وزیر دولت سعودی در امور آفریقا، روز گذشته در خارطوم تأکید کرد که پادشاهی عربی سعودی کاملاً از امنیت آبی کشورهای عربی پشتیبانی و برای پایان‌دادن به پرونده سد النهضه و تضمین حقوق سودان، مصر و اتیوپی تلاش می‌کند.

در این میان، وزارت امور خارجه سودان سفیر خود در اتیوپی را فراخواند تا در مورد تحولات مرزها و پرونده های سد النهضه با او رایزنی کند.

این وزیر سعودی از برگزاری جلسات با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و ابی احمد نخست وزیر اتیوپی به دستور خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز به منظور حل بحران سد خبر داد.

قطان همچنین با رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان عبدالفتاح البرهان، معاون وی محمد حمدان دقلو و نخست وزیر عبدالله حمدوک دیدار کرد.

در این جلسات بر اهمیت روابط دوجانبه بین سودان و پادشاهی و توسعه آنها در جهت تأمین منافع مشترک تأکید شد.

علاوه بر این، منصور بولاد سخنگوی وزارت امور خارجه سودان به الشرق الاوسط گفت: «جمال الشیخ سفیر خود در آدیس آبابا را احضار کردیم تا در مورد تحولات اوضاع دو کشور شامل موارد مرزها و سد النهضه با او مشورت کنیم».

او در عین حال بر اهمیت روابط سودان و اتیوپی تأکید کرد.

در همین حال، مریم المهدی وزیر امور خارجه سودان گفت که ادعاهای اتیوپی در مورد حمله ارتش کشورش به مناطق اتیوپی «خلاف واقع است و با توافق نامه های امضا و تصویب شده بین دو کشور مغایرت دارد».

این وزیر همچنین در مورد خطر آبگیری و بهره برداری از سد النهضه، بدون توافق قانونی لازم هشدار داد.

قطان اعلام کرد خادم حرمین شریفین ملک سلمان، در موقع مناسب، برای برگزاری نشست سران مجموعه دریای سرخ و خلیج عدن دعوت می کند تا منشور آن تصویب و عملی شود.

وی تأکید کرد که مجوعه دریای سرخ نقش های بسیار مهمی خواهد داشت که مهم ترین آنها ایجاد فرصت های سرمایه گذاری و حفظ امنیت دریای سرخ است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای