سعودی به واکسن استرازنکا مجوز داد

سعودی به واکسن استرازنکا مجوز داد

وزارت بهداشت: افرادی که کرونا گرفتند یک نوبت واکسن می زنند
جمعه, 19 فوریه, 2021 - 12:15
یکی از مراکز واکسیناسیون در ریاض پایتخت سعودی (عکس: بشیر صالح)

سازمان غذا و داروی سعودی  به واکسن محصول مشترک شرکت بریتانیایی استرازنکا و دانشگاه آکسفورد مجوز داد.


این نهاد گفت که پس از بررسی دقیق و علمی داده های استرازنکا مجوز این واکسن صادر شد. مراکز درمان و بهداشتی کشور اقدامات لازم برای استفاده از واکسن استرازنکا را با توجه به استانداردها و شروط لازم آغاز خواهند کرد و سازمان غذا و دارو از تمام محموله های وارداتی پیش از استفاده نمونه برداری می کند.


سازمان غذا و دارو افزود که این نهاد بر مبنای ساز و کار علمی به واکسن ها مجوز می دهد. اول ایمنی و کارآرایی واکسن ها با آزمایش و مطالعات بالینی مورد بررسی قرار می گیرد و سپس داده های علمی درباره کارآرایی و ثبات محصول سنجیده می شود و تمام مراحل تولید و توجه به استانداردهای لازم در این مراحل بررسی می شود که توجه به استانداردهای تولید دارویی خوب (جی ام پی) ضروری است. این سازمان در چندین جلسه با کارشناسان و محققان بومی و خارجی به بررسی آرای مطرح شده می پردازد و جلسه ای هم با شرکت تولید کننده برای پاسخ به سوالات مطرح سازمان سعودی و تیم علمی و متخصصان بیماری های عفونی کمیته علمی مطالعات بالینی برگزار می کند».

سازمان غذا و داروی سعودی فرآیند ویژه ای برای ثبت واکسن های کرونا در نظر گرفته و باید بخش های آماده فورا تحویل گرفته شوند و سپس فورا مورد بررسی قرار بگیرند تا تمام داده ها تکمیل و آماده شوند. برخی واکسن ها هنوز در مرحله آزمایشات بالینی هستند و تکمیل نشده اند. بنابراین دولت با این رویکرد در صدد سرعت بخشی به صدور مجوز و ورود واکسن ها به کشور است. سازمان غذا و دارو گفت اگر واکسنی مجوز بگیرد فورا برای استفاده اعلام می شود.


از سوی دیگر وزارت بهداشت سعودی گفت مرحله دوم واکسیناسیون در سراسر کشور شروع شده و متقاضیان می توانند از طریق اپلیکیشن «صحتی» از مکان های در دسترس برای واکسیناسیون مطلع شوند و نوبت بگیرند.


کمیته ملی بیماری های عفونی اعلام کرد کسانی که کرونا گرفته اند و حداقل ۶ ماه پیش بهبود پیدا کرده اند آنتی بادی در بدنشان وجود دارد و یک نوبت واکسیناسیون ایمنی طبیعی بدنشان را فعال می کند. این افراد طبق اطلاعات اپلیکیشن «توکلنا» شش ماه پس از بهبود به ایمنی دست پیدا کرده اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای