باسیل «شمشیر را از رو بست».. حمله به الحریری

باسیل «شمشیر را از رو بست».. حمله به الحریری

وی بار دیگر خواستار بزرگترشدن دولت و برگزاری کنفرانس بین‌المللی برای تقویت «پیمان طائف» شد
دوشنبه, 22 فوریه, 2021 - 00:45

جبران باسیل رئیس جریان ملی آزاد لبنان مواضع خود در مورد روند تشکیل دولت را تشدید کرد و ضمن حمله به سعد الحریری نخست‌وزیر مکلف، رهبران مسیحی را به کوتاهی و غفلت از حقوق مسیحیان متهم کرد.

باسیل در یک کنفرانس مطبوعاتی مفصل، به موضوع پرونده دولت پرداخت و تمایل خود برای شرکت در کابینه را انکار و در عین حال شرایطی را برای آن تعیین کرد.

او همچون متحد خود، حزب‌الله و برخلاف پیشنهاد الحریری، خواستار گسترش اعضای کابینه به ۲۰ یا ۲۲ وزیر شد و گفت: «ما آنچه حزب‌الله می‌پذیرد را قبول می‌کنیم».

او همچنین یک معامله مبنی بر «موافقت فراکسیون پارلمانی اش با دولت در ازای اجرای اصلاحات» را مطرح کرد.

باسیل با انتقاد از سخنان الحریری در مورد «توقف شمارش» بین مسلمانان و مسیحیان، وی را به اتخاذ گفتمان برتری‌جویانه در این موضوع متهم کرد.

وی اضافه کرد: ما با مبارزه و قدرت نمایندگی به اهداف خود رسیدیم و به جز حزب‌الله هیچ‌یک از احزاب اصلی در کنار ما نبودند.

او به رهبری مسیحیان به دلیل عدم ایستادگی در کنار آن در برابر «انحصار» حقوق مسیحیان حمله کرد و گفت: «آنها ما را تنها می‌گذارند، اگر پیروز شویم، همان‌طور که در دولت‌ها و قانون انتخابات اتفاق افتاد، از آن سود می‌برند و اگر ما شکست بخوریم، آنها خوشحال می‌شوند زیرا آنها فکر می‌کنند از شر ما خلاص شدند و ما به گفته آنها، یک جسد سیاسی بی جان می‌شویم».

در مقابل، جریان المستقبل به اظهارات باسیل واکنش نشان داد و گفت که «قرائت او» هیچ حفره ای در دیواره انسداد باز نمی‌کند. همچنین وی را به اعمال حصر خانگی علیه ریاست جمهوری متهم کرد و گفت: باسیل طوری صحبت می‌کند که گویی سخنگوی انحصاری العهد (توافق میان حزب‌الله و جریان ملی) است.

به موازات آن، بشاره الراعی رهبر مارونی‌ها نیز خواستار همکاری با بازرسان بین‌المللی در پرونده انفجار در بندر بیروت شد.

وی در خطبه روز یکشنبه درخواست خود را برای برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در مورد لبنان تحت حمایت سازمان ملل متحد، برای احیای لبنان، با تقویت سند توافق ملی و اصلاح شکاف‌های آشکار قانون اساسی بار دیگر مطرح کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای