سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری سعودی در صنایع نظامی طی دهه آینده

سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری سعودی در صنایع نظامی طی دهه آینده

آغاز به کار دو نمایشگاه آیدکس و ناودکس در امارات با حضور ۶۰ کشور جهان
یکشنبه, 21 فوریه, 2021 - 11:15
رئیس اداره کل صنایع نظامی سعودی در نمایشگاه دفاعی بین المللی (الشرق الاوسط)

احمد العوهلی رییس اداره کل صنایع نظامی سعودی شنبه (۲۰ فوریه) گفت «سعودی طی یک دهه آینده بیش از ۲۰ میلیارد دلار در صنعت نظامی خود سرمایه گذاری خواهد کرد که این سرمایه گذاری در چارچوب برنامه دولت برای افزایش هزینه های نظامی داخلی و تلاش برای توسعه و تولید تسلیحات و سامانه های نظامی در داخل است و این کشور قصد دارد ۵۰ درصد بودجه نظامی خود را تا ۲۰۳۰ به این بخش اختصاص دهد».


العوهلی در کنفرانس دفاع بین المللی در ابوظبی افزود «دولت سعودی برنامه ای برای سرمایه گذاری به ارزش بیش از ده میلیارد دلار در صنایع نظامی خود طی دهه آینده تنظیم کرده و مبلغی به همین مقدار نیز به پژوهش و توسعه صنایع نظامی اختصاص می یابد. دولت قصد دارد همچنین هزینه پژوهش ها و توسعه نظامی خود را از ۲ درصد به حدود ۴ درصد از هزینه های تسلیحاتی تا ۲۰۳۰ افزایش دهد».

مهندس العوهلی یادآور شد «بخش دفاعی سعودی در دوره شیوع همه گیری به فعالیت موثر خود ادامه داد که این بیانگر کارآرایی و انعطاف پذیری زنجیره های تامین است. به اینها باید برنامه های راهبردی و غیر راهبردی برای حفظ ذخایر و انبارداری را افزود و ما این مسیر را ادامه می دهیم. ما هم مستقل فعالیت و هم با متحدان خود همکاری می کنیم».


این مسئول سعودی اظهار کرد «بحران شیوع کوید ۱۹ باعث شد تا حرکت ما به سمت آینده با سرعت بیشتری انجام شود و فرآیند گذار به سمت دیجیتالیزه شدن زنجیره تامین تسریع گردد. سرمایه گذاری مشترک در نظام تکنولوژی مالی و توسعه و پژوهش عامل اصلی برای برتری در عرصه های گوناگون نظامی است».


او افزود «رقابت برای ایجاد نوآوری و شایستگی سازنده است اما همکاری در این حوزه تنها یک گزینه و اختیاری نیست بلکه برای تکمیل فرآیند نوآوری و زنجیره تامین و اشتغال زایی ضروری به نظر می رسد. ما برخی از نوآوری های فناوری که در حال تحول مستمر هستند را توسعه و ارتقا دادیم تا از آنها در بخش دفاعی استفاده کنیم. ماهواره های شناسایی و اینترنت و ربات پزشکی و دستگاه های مستقل از جمله نوآوری های مورد استفاده در حوزه دفاعی کشور هستند».


اظهارات العوهلی در حالی عنوان شد که پانزدهمین نمایشگاه دفاعی بین المللی (آیدکس) و نمایشگاه دفاع دریایی (ناودکس) در امارات از روز ۲۱ فوریه آغاز به کار کردند.


بیش از ۹۰۰ فرد و شرکت با ۳۵ غرفه از ۶۰ کشور و ۱۱۰ هیات بین المللی در این دو نمایشگاه حضور دارند. شرکت های اماراتی ۱۶ درصد و شرکت های بین المللی ۸۴ درصد شرکت کنندگان را تشکیل می دهند. ۵ کشور برای اولین بار حاضر شده اند.


ریاض تحت عنوان «در سعودی سرمایه گذاری کنید» در نمایشگاه بین المللی آیدکس ۲۰۲۱ حضور دارد و بیش از ۱۲ شرکت صنایع نظامی سعودی را به نمایش گذاشته اند.


فعالیت دو نمایشگاه آیدکس و ناودکس ۲۰۲۱ تا ۲۵ فوریه ادامه دارد و با کنفرانس دفاع بین المللی همزمان شده که آن هم روز شنبه (۲۰ فوریه) آغاز به کار کرد.


تازه ترین دستاوردها و تجهیزات فناوری و مدرن و پیشرفته و توسعه بخش صنایع دفاعی محلی امارات در این کنفرانس به نمایش گذاشته شد.


محمد البواردی وزیر مشاور امور دفاعی امارات در افتتاحیه این همایش گفت «فناوری های انقلاب صنعتی چهارم برای آینده توانمندی های دفاعی امارات از اهمیت ویژه برخوردارند. بسیاری از فناوری های انقلاب صنعتی چهارم توسط صنایع دفاعی متعارف و تحت نظر دولت ها تولید نمی شوند و بنابراین باید مراقب بود و دنبال شیوه ها و وسایلی باشیم که این فناوری ها به دست دشمنان و گروه های تروریستی نیفتند. در اینجاست که همکاری با ارگان های متخصص برای سرعت بخشی به نوآوری و استفاده و ایجاد فناوری های پیشرفته و جدید اهمیت ویژه ای پیدا می کند».


او توضیح داد «با توجه به تحولات پیچیده و پرشتاب می توان به اهمیت افزایش جنبه های پژوهشی و توسعه صنایع دفاعی پی برد. همکاری بین مراکز پژوهش خصوصی و دولتی و محافل دانشگاهی و علمی بخشی از این روند است تا بتوان تلاش های مشترک برای مقابله با چالش ها و تداوم فرآیند توسعه و تولید فناوری های انقلاب چهارم صنعتی و سامانه های دفاعی دیجیتال انجام داد. دایر کردن مراکز سنجش و ارزیابی فشرده از اهمیت فوق العاده برخوردار است».


از سوی دیگر، مهندس سهیل المزروعی وزیر زیرساخت و انرژی امارات گفت «سال گذشته در امارات سرگرم تنظیم و بررسی مفاد پروژه قانون جدید دریایی بودیم و الان در حال تکمیل آن هستیم. ۵ مصوبه برای تنظیم فعالیت های دریایی در کشور تصویب شده که در قالب تلاش دولت برای هماهنگی بین قوانین و تحولات پرشتاب در بخش دریایی است».


او افزود «وزارت زیرساخت و انرژی امارات با همکاری بخش دولتی و خصوصی و پژوهشکده ها در حال بررسی مجموعه ای از اپلیکیشن هاست که در صورت توافق به موسسات بین المللی برای استفاده ارسال می شود. کشتی های تمام اتوماتیک و پرینتر سه بعدی لوازم یدکی ضروری کشتی های شناور در دریا و سنجش میزان کربن موجود در خروجی اگزوز کشتی برای اطمینان از مطابقت آن با استانداردهای بین المللی از جمله طرح های پیشنهادی است».


طبق گزارشی که شنبه (۲۰ فوریه) منتشر شد این دو نمایشگاه و کنفرانس یاد شده در امارات فرصت طلایی برای اطلاع از فناوری های پیشرفته صنایع دفاعی و تجهیزات پیشرفته و خلاقانه در این حوزه است. صاحبنظران و کارشناسان صنایع دفاعی جهان در این دو نمایشگاه دور هم جمع می شوند تا درباره توسعه و برقراری استراتژی های امنیتی و دفاعی در راستای ایجاد صلح بین المللی گفتگو کنند.


این گزارش افزود «پروتکل ها و دستور العمل های بهداشتی برای کنترل کرونا در این دو نمایشگاه اجرا می شود. این نشانه مهمی برای آغاز واقعی فعالیت های اقتصادی است».


کشورهای اسرائیل و لوکزامبورگ و پرتغال و جمهوری آذربایجان و مقدونیه شمالی برای نخستین بار در نمایشگاه دفاع بین الملل شرکت می کنند و بدین ترتیب مجموع کشورهای شرکت کننده به بیش از ۶۰ کشور و ۱۳۰۰ شرکت می رسد.


شرکت ملی نمایشگاه های ابوظبی (ادنیک) گفت «این شرکت دستور العمل های بهداشتی متعددی را اجرا کرده تا سلامتی شرکت کنندگان حفظ شود. بازدیدکنندگان باید تست کرونا بدهند و نتیجه «منفی» اعلام شود تا بتوانند از هر کدام از ۶ ورودی عبور کنند. پنج خروجی هم در نظر گرفته شده است».


خبرگزاری امارات (وام) گفت «۱۲ فروند ابر کشتی نظامی هم که در نمایشگاه ناودکس ۲۰۲۱ شرکت می کنند روز شنبه در جایگاه ویژه نمایشگاه در بندر زاید و بندرگاه روبروی ساختمان ادنیک پهلو گرفتند. ۱۷ ابر کشتی از ۱۰ کشور جهان در نمایشگاه ناودکس ۲۰۲۱ شرکت می کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای