اثربخشی ۹۹ درصدی واکسن فایزر در جلوگیری از ابتلا و عوارض

اثربخشی ۹۹ درصدی واکسن فایزر در جلوگیری از ابتلا و عوارض

موارد کرونایی برای ششمین هفته در جهان کاهش یافت
دوشنبه, 22 فوریه, 2021 - 11:15

نتایج پژوهش‌های وزارت بهداشت اسرائیل نشان داد که واکسن فایزر-بیون‌تک بعد از تزریق دوز دوم در جلوگیری از مرگ، بستری شدن در بیمارستان و بروز حالت شدید بیماری کرونا، ۹۹ درصد مؤثر بوده‌است.

اسرائیل اولین کشور در جهان است که تأثیر و کارایی عملی واکسن را اثبات کرد، زیرا از نظر درصد واکسیناسیون در مقایسه با جمعیت خود در جهان پیشگام است.

این مطالعه که توسط شرکت‌های آلمانی و آمریکایی با همکاری وزارت بهداشت اسرائیل انجام شد، بیان کرد که ماده فعال این واکسن «از اثر بالایی» برای جلوگیری از وقوع همه‌گیری و ابتلا به ویروس برخوردار است.

با این حال، نویسندگان این مطالعه همچنین در داده‌های خود نشان دادند که رویکرد آنها به این موضوع ممکن است منجر به تخمین بیش از حد تأثیر واکسن در بروز همه‌گیری شود.

قابل توجه است که تاکنون مشخص نبود که واکسن فایزر - بیون تک تا چه اندازه از عفونت جلوگیری می‌کند، زیرا نتایج اولیه یک مطالعه بالینی بزرگ که بر روی بیش از ۴۰ هزار نفر انجام شده بود، خود عفونت را بررسی نکرد، اما میزان موارد بیماری را بررسی کرد.

در همین حال، آخرین اطلاعات موجود در «سازمان بهداشت جهانی» نشان داد که تعداد موارد جدید ابتلا در سطح جهان برای ششمین هفته متوالی کاهش یافته و تعداد مرگ و میرها از اواخر ماه گذشته نیز کاهش یافته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای