مذاکرات سعودی و عراق برای اجرای تفاهم‌نامه‌ها

مذاکرات سعودی و عراق برای اجرای تفاهم‌نامه‌ها

وزرای خارجه دو کشور پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را در ریاض بررسی کردند
دوشنبه, 22 فوریه, 2021 - 22:30

پس از امضای تفاهم‌نامه‌های مشترک میان سعودی و عراق در ریاض و بغداد طی دو سال گذشته و در زمینه‌ها و بخش‌های مختلف، دو کشور اکنون علاوه بر تلاش‌های متقابل برای تقویت امنیت و صلح در منطقه، به دنبال تکمیل فعال‌سازی این تفاهم نامه‌ها و پیشبرد آنها هستند.

فؤاد حسین وزیر خارجه عراق، روز دوشنبه، به دعوت شاهزاده فیصل بن فرحان همتای سعودی خود، سفر رسمی خود به ریاض را آغاز کرد. وی در روز اول سفر با نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای خلیج در مقر دبیرخانه دیدار کرد.

احمد الصحاف سخنگوی وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد: فؤاد حسین که به دعوت شاهزاده فیصل بن فرحان به ریاض سفر کرده‌است در خصوص مناسبات دوجانبه و راهکارهای توسعه و تقویت آن در راستای منافع مشترک، حمایت از سرمایه‌گذاری و مبادله تجاری و تقویت روندهای همکاری توسعه‌محور گفت‌وگو کردند.

دو طرف همچنین دربارهٔ اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی و بازتاب آن بر کشورهای منطقه و لزوم برخورداری از دیدگاهی مشترک برای تقویت ثبات و حمایت ار راهکارهای جمعی به منظور تحقق توسعه مطلوب به تبادل نظر پرداختند.

الصحاف اعلام کرده‌است که نمایندگان دو کشور مهم‌ترین نتایج نشست‌های کمیته هماهنگی عالی بین دو کشور و همچنین راه‌های پیشبرد آن برای تکمیل فعال سازی یادداشت‌های تفاهمی که بین بغداد و ریاض امضا شده‌است را بررسی می‌کنند.

وی افزوده‌است که وزرای امور خارجه دو کشور به رایزنی دربارهٔ اهمیت تکیه بر تلاش‌های متقابل در تقویت امنیت و صلح منطقه علاوه بر بررسی خلاصه ای از مسائل منطقه ای و بین‌المللی و بازتاب‌های آن بر منافع مشترک خواهند پرداخت.

وزیر امور خارجه عراق در دیدار با دبیرکل شورای همکاری خلیج در شهر ریاض دربارهٔ شماری از موضوعات مرتبط با کار و فعالیت مشترک عربی بحث و تبادل نظر کرد.

دو طرف در این دیدار بر لزوم فعال سازی سازوکار مشترک با شورای همکاری در راستای انعکاس عمق روابط و منافع مشترک تأکید کردند.

دبیرکل شورای همکاری در دیدار خود با فؤاد حسین تأکید کرد که شورا در اقدامات انجام شده از سوی عراق برای حفظ حاکمیت، امنیت و ثبات در کنار این کشور ایستاده‌است.

الحجرف بر مواضع قاطع شورای همکاری در قبال عراق و اهمیت حفظ تمامیت ارضی، حاکمیت کامل، هویت عربی، ساختار اجتماعی و وحدت ملی تأکید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای