نمایندگانی از امارات و قطر در کویت دیدار کردند

نمایندگانی از امارات و قطر در کویت دیدار کردند

برای بحث در مورد اجرای «توافق العلا» به منظور پایان دادن به بحران خلیج
سه شنبه, 23 فوریه, 2021 - 00:00

هیئت‌های امارات و قطر اولین نشست دو جانبه خود را در کویت برگزار کردند تا اجرای بیانیه العلا دربارهٔ پایان دادن به بحران خلیج را پیگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (WAM)، دو طرف سازوکارها و تدابیر مشترک اجرای بیانیه العلا را بررسی و بر اهمیت حفظ همبستگی شورای همکاری خلیج و توسعه عملکرد مشترک کشورهای خلیج در راستای تحقق منافع کشورها و شهروندانشان و تحقق ثبات و شکوفایی منطقه تأکید کردند.

دو طرف همچنین از تلاش‌های سعودی برای پایان دادن به اختلافات و شیخ نواف الاحمد الصباح امیر کویت برای میانجیگری و ایفای نقش در زمینه حل اختلاف تشکر کردند.

در پی نشست کشورهای خلیجی که در ژانویه گذشته در العلای سعودی، توافق‌نامه پایان دادن به بحران خلیج امضا شد.

در آن توافق‌نامه بر وحدت صفوف، حفظ منافع مشترک و والا و تلاش برای آغاز مرحله جدیدی از روابط تأکید شد.

امارات متحده عربی در نهم ژانویه گذشته از بازگشایی بنادر دریایی و گذرگاه‌های هوایی خود به روی قطر خبر داد.

پیش از این، سازمان هواپیمایی کشوری امارات متحده عربی اعلام کرده‌است که انتظار می‌رود تعداد پروازهای بین امارات و قطر روزانه به ۶۰ تا ۷۰ پرواز برسد و این ممکن است در آینده با توجه به توافق‌نامه دو کشور و حجم تقاضا افزایش یابد.

پیشتر، خالد عبدالله بالهول معاون وزارت خارجه امارات اعلام کرده‌است، امارات تمام اقداماتی را که علیه قطر از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ اتخاذ کرده را لغو خواهد کرد.

وی افزود: ما تمام گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی را بازگشایی خواهیم کرد و به طرف‌های ذیربط برای اتخاذ این اقدامات از ۹ ژانویه دستور داده‌ایم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای