تایمز: آمریکا ۱۴ سال دانشمند سوری سلاح شیمیایی را به خدمت گرفته‌است

تایمز: آمریکا ۱۴ سال دانشمند سوری سلاح شیمیایی را به خدمت گرفته‌است

رژیم سوریه وی را در سال ۲۰۰۱ اعدام کرد
دوشنبه, 22 فوریه, 2021 - 22:30
آرم آژانس اطلاعات مرکزی در ویرجینیا، ایالات متحده آمریکا (آرشیویی - رویترز)

یک کتاب که اخیر به قلم یک نویسنده آمریکایی منتشر شده، فاش کرد؛ یکی از برجسته‌ترین دانشمندان سلاح‌های شیمیایی در سوریه به مدت ۱۴ سال به‌طور «مخفیانه» برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) فعالیت می‌کرده‌است؛ به طوری که او جزئیات برنامه محرمانه کشورش برای تولید گاز سارین و سایر عوامل عصبی کشنده را منتقل کرد.

این دانشمند که توسط سیا به عنوان «شیمی‌دان» شناخته می‌شود، مأموریت مخفی خود را در سال ۱۹۸۸ آغاز کرد، تا اینکه سرویس‌های اطلاعاتی سوریه در سال ۲۰۰۱ متوجه شدند او برای واشنگتن جاسوسی کرده‌است.

طبق گزارش روزنامه بریتانیایی تایمز، او در همان سال با تیراندازی اعدام شد.

عنوان کتاب «خط قرمز» به قلم جوی واریک نویسنده آمریکایی و خبرنگار روزنامه «واشنگتن پست» که واقعیت‌های عملیات جاسوسی را آشکار کرد، برگرفته از اظهارات باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا است که در سال ۲۰۱۲ استفاده رژیم سوریه از سلاح‌های شیمیایی در درگیری‌های سوریه را «خط قرمز» توصیف کرده بود.

آغاز جاسوسی دانشمند سوری برای سرویس اطلاعاتی ایالات متحده از زمانی آغاز شده بود که وی در کنفرانسی در اروپا حضور داشت. ماه‌ها پس از آن جلسه ای با یک افسر اطلاعاتی آمریکا در دمشق برگزار شد و آنها در مورد وظایف مورد نیاز توافق کردند.

این دانشمند سوری اطلاعات مربوط به سایت آزمایشگاه بسیار مخفی سلاح‌های شیمیایی در دمشق، معروف به «انستیتو ۳۰۰۰» را به اطلاعات آمریکایی منتقل کرد.

وی همچنین جزئیات طرح سوریه برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی کشنده بر روی کلاهک‌های آماده موشک‌ها را فاش کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای